Porozumienie o obniżeniu wymiaru etatu – przez jaki obowiązuje okres?

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
11.04.2017AKTUALNE

Porozumienie o obniżeniu wymiaru etatu – przez jaki obowiązuje okres?
Pytanie:

Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym zawiadomiła pracodawcę, że chciałaby podjąć pracę w okresie od 1 listopada 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. Równocześnie złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. Na podstawie tych informacji zawarte zostało porozumienie stron, zgodnie z którym od dnia 1 listopada 2016 r., w miejsce dotychczas obowiązujących warunków zatrudnienia wprowadzono zmianę m.in. w zakresie wymiaru czasu pracy (3/4). W okresie od 1 stycznia 2017 r. do 15 kwietnia 2017 r. pracownica korzysta z kolejnej części urlopu wychowawczego. Po tym okresie powróci już do pracy. Pytanie, na jaki wymiar etatu, skoro w porozumieniu zawarty został zapis o 3/4 wymiaru czasu pracy? Czy ewentualnie należy zawrzeć nowe porozumienie przywracające zapis o pełnym etacie?

Odpowiedź:

O warunkach zatrudnienia powracającej do pracy po urlopie wychowawczym pracownicy decyduje treść zawartego przez strony porozumienia zmieniającego. Jeśli porozumienie zmieniające dotyczyło okresu do 15 kwietnia 2017 r. włącznie, to od dnia następnego strony będzie dotyczyć pełny etat.

Obowiązkowe obniżenie wymiaru etatu

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może korzystać z urlopu albo podjąć pracę na niepełny etat. Jeśli zamiast urlopu wybierze powrót do pracy na obniżonym etacie, powinien złożyć swojemu pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie dotychczasowego wymiaru czasu pracy. Takie obniżenie nie może być jednak dowolne i wymiar etatu objęty wnioskiem musi przypadać pomiędzy 1/2 etatu a pełnym etatem. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1867 kp).

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeśli termin ten nie zostanie zachowany, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku. Wniosek powinien zawierać:

  • imię i nazwisko pracownika;
  • imię i nazwisko dziecka, na które mógłby być udzielony urlop wychowawczy;
  • wskazanie okresu, przez który pracownik zamierza wykonywać pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy;
  • wskazanie wymiaru czasu pracy, w którym pracownik zamierza wykonywać pracę.

Do wniosku dołącza się natomiast:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;
  • oświadczenie o okresie, w którym pracownik dotychczas korzystał z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.

Porozumienie o obniżeniu wymiaru etatu

W praktyce obniżenia etatu na podstawie art. 186kp dokonuje się poprzez porozumienie zmieniające warunki zatrudnienia. Przy czym takie porozumienie najczęściej jest „czasowe”, tj. powinno obejmować okres objęty wnioskiem pracownika, nie dłużej jednak niż do wyczerpania „uprawnień do urlopu wychowawczego”. W takim przypadku po upływie okresu wskazanego w porozumieniu zmieniającym warunki zatrudnienia „automatycznie powrócą” do tych, które obowiązywały przed modyfikacją, a strony stosunku pracy nie będą musiały składać żadnych dodatkowych oświadczeń.

Przykład

Zatrudniona na pełnym etacie uprawniona do urlopu wychowawczego pracownica złożyła wniosek o obniżenie etatu do 1/2 w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 r. Strony zawarły porozumienie stron zmieniające warunki zatrudnienia na ten okres. W takim przypadku po tej dacie pracownica powróci do pracy w pełnym wymiarze czasu pracy.

Oprócz czasowej zmiany warunków zatrudnienia dopuszczalna jest również zmiana bezterminowa, jednak w takim przypadku powrót do warunków obowiązujących przed modyfikacją (np. do pełnego etatu) może okazać się trudniejszy. Będzie on bowiem wymagał zgody obu stron stosunku pracy, a taka zgoda nie jest już obowiązkowa.

Przykład

Zatrudniona na pełnym etacie uprawniona do urlopu wychowawczego pracownica złożyła wniosek o obniżenie etatu do 1/2 w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 r. Strony zawarły porozumienie stron zmieniające warunki zatrudnienia od 1 stycznia 2017 r. Jednocześnie porozumienie stron nie wskazuje ani okresu, na jaki warunki zatrudnienia ulegają zmianie, ani daty końcowej, do której nowe warunki mają obowiązywać. W takiej sytuacji nowe warunki zatrudnienia obowiązują do czasu ich kolejnej zmiany, np. w drodze kolejnego porozumienia zmieniającego.

O warunkach zatrudnienia decyduje zawarte porozumienie stron

W sytuacji opisanej pytaniu o warunkach zatrudnienia, które będą obowiązywały strony począwszy od 16 kwietnia 2017 r. decyduje treść porozumienia, które strony zawarły. Jeśli porozumienie obniżające wymiar czasu pracy obejmuje okres dłuższy niż do 15 kwietnia 2017 r. lub jest bezterminowe, wówczas pracownica powinna powrócić do pracy na 3/4 etatu. Chyba, że strony zawrą kolejne porozumienie modyfikujące warunki zatrudnienia i np. powrócą do pełnego etatu. Natomiast gdy zawarte porozumienie zmienia warunki zatrudnienia w okresie do 15 kwietnia 2017 r., to od dnia następnego strony dotyczyć powinien pełen etat.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Wrońska-Zblewska


Katarzyna Wrońska-Zblewska
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo