Pracownica zatrudniona na zastępstwo ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
23.08.2013ARCHIWALNY

Pytanie:

Pracownica zatrudniona na czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika 7 sierpnia 2013 r. urodziła dziecko i wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Zastępowana pracownica do 17 stycznia 2014 r. ma udzielony urlop rodzicielski (26 tygodni), dodatkowo ma do wykorzystania 21 dni urlopu wypoczynkowego za 2012 rok i 26 dni urlopu wypoczynkowego za 2013 rok – jednak na dzień dzisiejszy nie wiemy w jakim wymiarze będzie chciała wykorzystać urlop wypoczynkowy. Jak należy odnieść się do wniosku pracownicy zatrudnionej na zastępstwo?

Odpowiedź:

Pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownicy zastępującej. Jednakże należy poinformować pracownicę zastępującą, że z chwilą powrotu do pracy pracownicy zastępowanej, jej umowa o pracę ustanie z upływem czasu, na jaki została zawarta i z tym dniem zakończy ona korzystanie z urlopu dodatkowego macierzyńskiego lub rodzicielskiego (w zależności od tego kiedy wróci do pracy pracownica zastępowana).

Pracownica, nie później niż 14 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Pracodawca musi zaś uwzględnić taki wniosek.

Urlopy związane z pełnieniem funkcji rodzicielskich to przywilej pracownika

Formalnie uprawnienie to nie zależy od rodzaju umowy o pracę, czy długości zatrudnienia po porodzie, a zatem może z niego skorzystać również pracownica zatrudniona na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. Pracodawca natomiast musi uwzględnić wniosek pracownicy. Jednak w praktyce uprawnienie to jest limitowane terminowym zatrudnieniem (umowa na zastępstwo rozwiązuje się z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika). Wszystkie te urlopy są bowiem ściśle powiązane z trwającym stosunkiem pracy – pracownica może z nich korzystać jedynie do czasu, dopóki trwa jej umowa o pracę.

Z chwilą, gdy zatrudnienie ustaje (np. z upływem czasu, na jaki była zawarta umowa terminowa), pracownica traci prawo do dalszej części urlopu, przypadającej po dniu ustania stosunku pracy.

Z dniem rozwiązania umowy zakończy się urlop (dodatkowy macierzyński lub rodzicielski)

W opisanej sytuacji, nie można precyzyjnie określić daty powrotu do pracy pracownicy zastępowanej (czyli daty ustania stosunku pracy zastępującej pracownicy). Może ona bowiem np.:

  • po urlopie rodzicielskim wrócić do pracy nie korzystając z urlopu wypoczynkowego,
  • bezpośrednio po urlopie rodzicielskim wykorzystać urlop wypoczynkowy za lata 2012, 2013 i2014, lub
  • zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego i wrócić do pracy przed 17 stycznia 2014 r.

W związku z powyższym, w mojej ocenie, należy uwzględnić wniosek pracownicy zastępującej i jednocześnie poinformować ją, że z chwilą powrotu do pracy pracownicy zastępowanej jej umowa o pracę ustanie z upływem czasu, na jaki została zawarta. Z tym dniem zakończy ona korzystanie z urlopu dodatkowego macierzyńskiego lub rodzicielskiego (w zależności od tego, kiedy do pracy wróci pracownica zastępowana).

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Wrońska-Zblewska


Katarzyna Wrońska-Zblewska
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo