urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski dla ojca dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u tego samego pracodawcy

Pytanie:

Pracownik chce złożyć wniosek o dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. W naszej firmie jest zatrudniony na pełen etat. Czy pracownik w trakcie tego urlopu może u nas pracować? Czy wchodzi w grę obniżenie wymiaru etatu?

Urlop rodzicielski i zasiłek – jakie uprawnienia przysługują ojcu dwójki dzieci urodzonych w różnych latach

Pytanie:

Żona naszego pracownika urodziła pierwsze dziecko 18 sierpnia 2022 r. oraz drugie 26 stycznia 2024 r. Podczas obu porodów nie była zatrudniona, czyli nie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Pracownik – ojciec rozważa skorzystanie z urlopu rodzicielskiego „zwykłego" (dodatkowy 9 tyg. nie będzie przysługiwał według mojej wiedzy). Jaka wysokość świadczeń z tytułu urlopu rodzicielskiego będzie mu przysługiwała w przypadku pierwszego dziecka, które skończyło już 1 rok i drugiego, które w dniu rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego nie skończy jeszcze roku? Czy w przypadku dziecka urodzonego w 2024 r. korzystanie przez ojca z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni ma wpływ na wysokość wypłaty zasiłku z tytułu rodzicielskiego? Czy z urlopu rodzicielskiego może korzystać po upływie 20 tygodni od porodu, czy wcześniej?

Wypowiedzenie umowy o pracę dla pracownika powracającego z urlopu rodzicielskiego

Pytanie:

Czy zakład pracy może złożyć wypowiedzenie osobie powracającej z urlopu rodzicielskiego, w przypadku, kiedy dokonuje likwidacji jednego ze swoich sklepów? Nie likwiduje całkowicie działalności, jednak zamyka część sklepów w danym mieście. Czy wówczas może wpisać w wypowiedzeniu likwidację stanowiska pracy? Czy będzie to zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony kobiet powracających z urlopów związanych z macierzyństwem?

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy lub pracownikowi powracającemu z urlopu rodzicielskiego?
  • Czy po zakończeniu z urlopu rodzicielskiego pracownica lub pracownik korzystają ze szczególnej ochrony?
  • Do kiedy trwa ochrona przed wypowiedzeniem dla osób powracających do pracy z urlopu rodzicielskiego?

Przeczytaj też:

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą u tego samego pracodawcy

Pytanie:

Pracownikowi urodziło się dziecko 21 sierpnia 2022 r. Żona przebywała na macierzyńskim i rodzicielskim. Pracownik chciałby skorzystać z 9 tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego, ale na zasadzie łączenia z pracą. W jakim wymiarze może to zrobić? Czy 1/2 etatu będzie dobrze? Jakie dokumenty musi złożyć u pracodawcy i wtedy jak ma liczony zasiłek? Czy będzie to 70%?

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy pracownik może łączyć urlop rodzicielski z pracą u tego samego pracodawcy?
  • Ile wyniesie zasiłek macierzyński za urlop rodzicielski, jeżeli pracownik będzie łączył urlop z pracą?

Przeczytaj też:

 Obejrzyj również:

Pobierz wzory:

Podział urlopu rodzicielskiego na 32 tygodnie pomiędzy rodzicami – kto ma prawo do 9 tygodni dodatkowego urlopu

Pytanie:

Pracownica bezpośrednio po urlopie macierzyńskim chce podzielić wymiar urlopu rodzicielskiego, czyli 32 tygodni. Pracownica (matka dziecka) chce wykorzystać 16 tygodni rodzicielskiego, natomiast pozostałe 16 tygodni chce wykorzystać ojciec dziecka. Łącznie wykorzystują 32 tygodnie. Komu w takim przypadku należy się dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego?

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego mogą wykorzystać oboje rodzice?

Przeczytaj też:

 Obejrzyj również:

Pobierz wzory:

Przerwanie urlopu rodzicielskiego i powrót do pracy – co z wypłatą zasiłku

Pytanie:

Pracownica po urodzeniu dziecka złożyła wniosek o korzystanie z pełnego urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W związku z tym otrzymuje świadczenie w wysokości 81,5% podstawy zasiłku. Zamierza jednak skorzystać z przerwania urlopu rodzicielskiego i wrócić do pracy łącząc urlop z pracą na część etatu. W jaki sposób rozliczyć wypłatę wynagrodzenia za to świadczenie? Czy należy w tym przypadku wyrównać zasiłek macierzyński do 100% i pomniejszyć świadczenie za urlop rodzicielski do 70% podstawy? Czy tę samą wysokość podstawy należy przyjąć w okresie, kiedy pracownica będzie łączyć urlop rodzicielski z pracą na pół etatu?

zasiłek chorobowy w 2022 roku

Urlop rodzicielski po zmianach – jak go opodatkować od 1 lipca 2022 r. i czy można złożyć wniosek w formie elektronicznej

Od sierpnia 2022 r. miały ulec zmianie przepisy dotyczące udzielania urlopu rodzicielskiego, a to za sprawą dwóch dyrektyw unijnych. Jednak tak się nie stało i na razie na dotychczasowych zasadach pozostają więc wymiar i zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Pomimo tego, że przepisy te nie uległy zmianie od sierpnia 2022 r. pracodawcy mają wątpliwości czy zasiłek przysługujący za urlop macierzyński i rodzicielski należy opodatkować od 1 lipca 2022 r. Ponadto czy wniosek o urlop rodzicielski można złożyć elektronicznie.

Z artykułu dowiesz się: 

  • Czy pracownica może złożyć wniosek o urlop rodzicielski w formie elektronicznej tzn. przez wysłanie wniosku w formie pdf poprzez firmowy adres mailowy na maila dyrektora oraz maila kadr?
  • Czy taki wniosek może być zakwestionowany pomimo tego, że został opatrzony podpisem zaufanym?
  • Czy przy składaniu wniosku o urlop musi być załączony odpis aktu urodzenia dziecka i zwyczajowo zaświadczenie wystawione przez szpital o urodzeniu?
  • Jak opodatkować urlopy macierzyńskie i rodzicielskie od 1 lipca 2022 po wejściu w życiu Polskiego Ładu 2.0?
  • Czy pracownica, która urodziła dziecko 4 lipca 2022 r. powinna wnioskować w jakiś sposób o brak opodatkowania, czy też zerowy podatek jest z automatu?
  • Co z podstawą zasiłkową?
  • Czy w przypadku udzielenia urlopu w pełnych wymiarach wynosi on nadal 80%, czy procent się zmienia lub zmieni w związku z planowanym wydłużeniem urlopów rodzicielskich?
  • Czy wydłużenie dotyczy tylko ojców po wykorzystaniu urlopów przez matkę?

Urlop macierzyński, rodzicielski oraz ojcowski dla pracownika adoptującego dziecko – jaka będzie wysokość zasiłków

Pytanie:

Pracownik ojciec adoptował razem z niepracującą żoną dziecko. Od 1 maja 2023 r. ojciec korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. W określonym terminie złożył wniosek o ustalenie nowej wysokości zasiłku macierzyńskiego w wysokości 81,5%. Po urlopie macierzyńskim ojciec chce wykorzystać urlop ojcowski w wymiarze dwóch tygodni. W jakiej wysokości będzie on wypłacany? Po urlopie ojcowskim planuje urlop rodzicielski. Jak rozumiem on będzie w wysokości 70%. Czy będzie zachowana prawidłowość w kolejności korzystania ze świadczeń?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo