urlop rodzicielski

zasiłek chorobowy w 2022 roku

Urlop rodzicielski po zmianach – jak go opodatkować od 1 lipca 2022 r. i czy można złożyć wniosek w formie elektronicznej

Od sierpnia 2022 r. miały ulec zmianie przepisy dotyczące udzielania urlopu rodzicielskiego, a to za sprawą dwóch dyrektyw unijnych. Jednak tak się nie stało i na razie na dotychczasowych zasadach pozostają więc wymiar i zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Pomimo tego, że przepisy te nie uległy zmianie od sierpnia 2022 r. pracodawcy mają wątpliwości czy zasiłek przysługujący za urlop macierzyński i rodzicielski należy opodatkować od 1 lipca 2022 r. Ponadto czy wniosek o urlop rodzicielski można złożyć elektronicznie.

Z artykułu dowiesz się: 

  • Czy pracownica może złożyć wniosek o urlop rodzicielski w formie elektronicznej tzn. przez wysłanie wniosku w formie pdf poprzez firmowy adres mailowy na maila dyrektora oraz maila kadr?
  • Czy taki wniosek może być zakwestionowany pomimo tego, że został opatrzony podpisem zaufanym?
  • Czy przy składaniu wniosku o urlop musi być załączony odpis aktu urodzenia dziecka i zwyczajowo zaświadczenie wystawione przez szpital o urodzeniu?
  • Jak opodatkować urlopy macierzyńskie i rodzicielskie od 1 lipca 2022 po wejściu w życiu Polskiego Ładu 2.0?
  • Czy pracownica, która urodziła dziecko 4 lipca 2022 r. powinna wnioskować w jakiś sposób o brak opodatkowania, czy też zerowy podatek jest z automatu?
  • Co z podstawą zasiłkową?
  • Czy w przypadku udzielenia urlopu w pełnych wymiarach wynosi on nadal 80%, czy procent się zmienia lub zmieni w związku z planowanym wydłużeniem urlopów rodzicielskich?
  • Czy wydłużenie dotyczy tylko ojców po wykorzystaniu urlopów przez matkę?

Urlop macierzyński, rodzicielski oraz ojcowski dla pracownika adoptującego dziecko – jaka będzie wysokość zasiłków

Pytanie:

Pracownik ojciec adoptował razem z niepracującą żoną dziecko. Od 1 maja 2023 r. ojciec korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. W określonym terminie złożył wniosek o ustalenie nowej wysokości zasiłku macierzyńskiego w wysokości 81,5%. Po urlopie macierzyńskim ojciec chce wykorzystać urlop ojcowski w wymiarze dwóch tygodni. W jakiej wysokości będzie on wypłacany? Po urlopie ojcowskim planuje urlop rodzicielski. Jak rozumiem on będzie w wysokości 70%. Czy będzie zachowana prawidłowość w kolejności korzystania ze świadczeń?

Nowy wniosek o urlop rodzicielski po zmianach z kwietnia 2023 r. – jak go wypełnić

Nowy wniosek o urlop rodzicielski po zmianach z kwietnia 2023 r. – jak go wypełnić

26 kwietnia 2023 r. weszły w życie zmiany do Kodeksu pracy, ale zaczęło również obowiązywać nowe rozporządzenie wskazujące m.in., co powinno się obecnie znaleźć we wniosku o urlop rodzicielski. W artykule znajdziesz przygotowany przez nas wzór wniosku o urlop rodzicielski – z opisem, co powinien zawierać.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak wypełnić nowy wniosek o urlop rodzicielski po zmianach z kwietnia 2023 r.?

Przeczytaj też:

Polecamy też:

Obejrzyj również:

Pobierz wzory:

Warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy uprawniony pracownik będzie chciał korzystać z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze od razu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, czy zechce wykorzystać urlop rodzicielski później, wniosek o urlop rodzicielski będzie taki sam. Jedyną różnicą będzie tylko okres wykorzystania urlopu (czyli konkretne daty „od… do…”).

Dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla ojca dziecka

Pytanie:

Pracownica wykorzystała urlop macierzyński pełne 20 tygodni w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 18 sierpnia 2022 r. oraz w jednej części 32 tygodnie urlopu rodzicielski od 19 sierpnia 2022 r. do 30 marca 2023 r. Czy wobec tego ojciec dziecka może wykorzystać dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dzieląc go na 4 części?

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy ojciec dziecka może skorzystać z dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego?

Przeczytaj też:

Polecamy też:

Obejrzyj również:

Pobierz wzory:

Prawo do urlopu rodzicielskiego – czy jest uzależnione od prawa pracownicy – matki dziecka do urlopu macierzyńskiego

Pytanie:

Czy zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Kodeksie pracy 26 kwietnia 2023 r. mąż niepracującej matki dziecka może korzystać z urlopu rodzicielskiego? Znika bowiem z przepisów pkt dotyczący udzielania urlopu rodzicielskiego po macierzyńskim. Nie ma również informacji o tym, że urlop rodzicielski może być udzielany w późniejszym terminie. W związku z powyższym czy pracownik może wykorzystać ten urlop w późniejszym terminie, czy jest zobowiązany do wykorzystania tego urlopu zaraz po urodzeniu dziecka?

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy ojciec dziecka może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, w sytuacji kiedy jego żona nie pracuje?

Przeczytaj też:

Polecamy też:

Obejrzyj również:

Pobierz wzory:

Ustne oświadczenie o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego przez matkę dziecka – czy jest wystarczające

Pytanie:

Pracownik – ojciec dziecka urodzonego w styczniu 2022 r., chciałby wykorzystać dodatkowy urlop rodzicielski w wymiarze 9 tygodni. Ustnie oświadczył, iż matka dziecka korzystała z urlopu rodzicielskiego w okresie między 2 sierpnia 2022 r. a 26 kwietnia 2023 r., w okresie przepisów przejściowych. Czy takie ustne oświadczenie wystarczy, aby udzielić ojcu dziecka dodatkowego urlopu rodzicielskiego? Czy można prosić pracownika, aby dostarczył kserokopię wniosku na urlop rodzicielski od matki dziecka? Pracownik twierdzi, że matka dziecka nie wykorzystała całego okresu rodzicielskiego. Nie posiadamy informacji w ilu częściach matka dziecka wykorzystała urlop rodzicielski. Czy możemy domagać się informacji od zakładu pracy, w którym jest zatrudniona matka dziecka, aby wystawiła stosowne zaświadczenie w jakim okresie i w ilu częściach wykorzystała swój urlop rodzicielski?

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy pracownik – ojciec dziecka może złożyć ustne oświadczenie o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego przez matkę dziecka?
  • Czy ustne oświadczenie o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego przez matkę dziecka jest wystarczające, aby pracownikowi – ojcu dziecka udzielić urlopu rodzicielskiego?

Przeczytaj też:

Obejrzyj również:

Zmiany w urlopie rodzicielskim i zasiłku macierzyńskim 2023

Urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński – zmiany od 26 kwietnia 2023 r. i zasady przejściowe

Z dniem 26 kwietnia 2023 r. wejdzie w życie duża nowelizacja przepisów Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Zmiana przepisów jest korzystna dla osób przebywających na urlopach związanych z rodzicielstwem, albowiem zwiększa wymiar urlopu rodzicielskiego oraz wysokość zasiłku macierzyńskiego. Korzystne zmiany obejmują zarówno osoby, które korzystały z urlopu rodzicielskiego w dniu wejścia w życie nowych przepisów, jak i w okresie od 2 sierpnia 2022 roku.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo