Ustawa systemowa w art. 47 ust. 2a–2f zwalnia niektórych płatników z obowiązku comiesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych. Najszerszą grupą płatników, która może korzystać ze zwolnienia, są osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające składki wyłącznie za siebie i/lub osoby współpracujące, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej lub raporcie zadeklarowały, że składki chcą opłacać od najniższej obowiązującej ich podstawy wymiaru. Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania z tego zakresu.

Rozliczenie zwolnienia lekarskiego po ustaniu stosunku pracy

Data 12.01.2023Magdalena Z Skalska

Pytanie: Pracownikom, którym stosunek pracy ustał 31 grudnia 2022 r. zostały wystawione i wysłane pocztą świadectwa pracy. W dniu 3 stycznia 2023 r. wpłynęło na ZUS PUE zwolnienie lekarskie dotyczące dat z końcówki grudnia. W dniu 10 stycznia 2023 r. pracownikom będą wypłacane dodatkowe składniki wynagrodzenia (jednak nieozusowane). Czy jest w ogóle możliwość rozliczenia w tym przypadku zwolnienia lekarskiego na liście płac po ustaniu stosunku pracy (ale z okresu, który był w ramach stosunku pracy)? Czy konieczne jest także wystawienie nowego świadectwa pracy, aby wykazać te okresy nieskładkowe w trakcie zatrudnienia i czy można je zawrzeć w nowym świadectwie bez wypłacania świadczeń chorobowych? Czy jeśli pracownik był cały miesiąc na nieświadczeniu pracy (wyliczane oczywiście jak wynagrodzenie za urlop) to z takiego wynagrodzenia dokonuje się potrącenia za chorobę? Nasz system może trochę niefortunnie, ale nazywa wypłatę za nieświadczenie pracy wynagrodzeniem zasadniczym (jak nie ma części zmiennej) to system, wypłaca po prostu wynagrodzenie zasadnicze. Czy z wynagrodzenia za okres nieświadczenia pracy dokonuje się potrącenia za chorobę? Czy jeśli wyżej wspomniane potrącenie jest możliwe to co ze składkami i podatkiem od nadpłaconego w grudniu wynagrodzenia? Na liście w styczniu nie będzie innych składników ozusowanych. Czy nadpłata jest w ogóle możliwa do potrącenia? Czy pracownik ma zwrócić pracodawcy kwotę brutto nadpłaty?

Korekta ZUS DRA z lat ubiegłych – czy korygując kwotę wypłaconych zasiłków poprawia się też kwotę wynagrodzenia

Data 12.12.2022Jakub Pioterek

Pytanie: Mój problem dotyczy korekty deklaracji rozliczeniowej DRA z lat ubiegłych. Dokładnie pytanie moje dotyczy – bloku V Zestawienie wypłaconych świadczeń podlegających rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Czy przy robionej korekcie wypłaconego zasiłku (np. błędnie wyliczona kwota należnego zasiłku) należy również skorygować kwotę należnego płatnikowi wynagrodzenia od wypłaconych świadczeń, jeżeli nie to, w jakich przypadkach powinna taka korekta wynagrodzenia dla płatnika być robiona czy w ogóle powinna być robiona? Czy można np. korygując w maju 2022 r. deklaracje rozliczeniową z tytułu należnych składek na ubezpieczenia społeczne, skorygować również wypłatę wynagrodzenia dla pracodawcy z tytułu wypłaty korekty zasiłku (zrobionej np. w listopadzie 2021r.), gdyż przy wyrównywaniu wypłaty zasiłku płatnik pozostawił pierwotną wartość wypłaconego płatnikowi wynagrodzenia? W jaki sposób interpretować zapis § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 14 grudnia 1998 r. w sprawie wysokości i trybu wypłaty wynagrodzenia płatnikom składek z tytułu wykonywania zadań z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj. ,,Wynagrodzenie przysługujące płatnikowi składek z tytułu wykonywania zadań związanych z ustalaniem prawa i wysokości świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ich wypłatą wynosi 0,1% kwoty prawidłowo wypłaconych świadczeń”? Przykładowo płatnik wypłacił pracownikowi zasiłek chorobowy. Po przeanalizowaniu raz jeszcze ustalonej podstawy wyliczonego zasiłku chorobowego ustalił, że nie wliczył wypłaconej pracownikowi nagrody, która powinna zostać ujęta w podstawie zasiłku chorobowego. Dokonał korekty wypłaconego świadczenia w kolejnym miesiącu. Czy w związku z tym należy się również płatnikowi wynagrodzenie od wypłaty skorygowanego (wyrównanego) zasiłku chorobowego? Czy kwota prawidłowo wypłaconego świadczenia, to kwota po dokonanej, w tym przykładzie, korekcie, czy też kwota pierwotnie wypłacona pracownikowi?

e-Poradnia

Zadaj pytanie ekspertowi
i uzyskaj odpowiedź do 2 dni roboczych!

40 wybitnych specjalistów w swojej dziedzinie przedstawi Ci odpowiedź i analizę nurtującego Cię problemu.

Leszek Skupski
Redaktor merytoryczny
Zadaj pytanie

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo