Ponowne zatrudnienie na okres próbny tego samego pracownika w świetle nowych przepisów o umowach terminowych


Ponowne zatrudnienie na okres próbny tego samego pracownika w świetle nowych przepisów o umowach terminowych
Pytanie:

Pracownik był zatrudniony od 14 listopada 2007 r. do 30 kwietnia 2011 r. W momencie rozwiązania umowy o pracę był zatrudniony na umowę na czas nieokreślony. Umowa rozwiązała się na jego wniosek za porozumieniem stron. Teraz na początku stycznia przyjmujemy go do pracy na tym samym stanowisku. Czy możemy ponownie zastosować okres próbny i 33 miesiące umów na czas określony? Czy „łapiemy się” już na jakieś przepisy przejściowe i nie możemy zastosować umowy na czas określony?

Odpowiedź:

Od 22 lutego 2016 r. będzie możliwe ponowne zatrudnienia pracownika na okres próbny na tym samym stanowisku pracy po upływie 3 lat od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.  

Nowelizacja Kodeksu pracy, która wejdzie w życie 22 lutego 2016 r. wprowadza nowe limity zawierania umów o pracę na czas określony w postaci maksymalnego okresu zatrudnienia na podstawie umowy (umów) na czas określony, tj. 33 miesiące oraz dopuszczalnej liczby tych umów, które mogą być zawarte w ramach tego limitu między tymi samymi stronami stosunku pracy, tj. nie więcej niż trzy umowy.

Po przekroczeniu któregoś z limitów – umowa na czas nieokreślony

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony będzie dłuższy niż 33 miesiące lub liczba zawartych umów przekroczy trzy, będzie to równoznaczne z uznaniem, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie ww. okresu lub od dnia zawarcia czwartej umowy na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Nowe zasady zawierania na okres próbny

Zmiany w przepisach dotyczą też umów o pracę na okres próbny. Dotychczas przyjmowano, że, co do zasady, zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny między tymi samymi stronami stosunku pracy jest sprzeczne z przepisami. Wyjątkowo uznawano za dopuszczalne zawarcie drugiej takiej umowy, jeżeli jej przedmiotem był odmienny rodzaj pracy lub inne stanowisko w porównaniu z pierwszą umową na okres próbny.

Od 22 lutego 2016 r. ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe:

  • jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
  • po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne będzie jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Przepisy zaczną obowiązywać w lutym

W sytuacji, o której mowa w pytaniu pracodawca mógłby więc ponownie zatrudnić pracownika na okres próbny na tym samym stanowisku ale dopiero po wejściu w życie nowych przepisów, tj. od 22 lutego 2016 r., a następnie zawrzeć z nim umowę (umowy) na czas określony nieprzekraczający 33 miesięcy.

Gdyby w styczniu 2016 roku pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, umowa ta trwająca w dniu 22 lutego 2016 r., byłaby pierwszą umową wliczaną do limitu umów na czas określony, przy czym do okresu 33 miesięcy wliczałby się okres zatrudnienia przypadający od 22 lutego 2016 r.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1220).
Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo