Czy dyscyplinarka wręczona pracownikowi na zwolnieniu jest skuteczna?

Czy dyscyplinarka wręczona pracownikowi na zwolnieniu jest skuteczna?

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Pytanie:

Chcemy rozwiązać umowę o pracę z naszym pracownikiem z powodu nieobecności nieusprawiedliwionej w pracy od 12 marca 2018 r. do nadal. Pracownikowi w dniu 27 marca br. doręczone zostało do domu oświadczenie o rozwiązaniu umowy w trybie art. 52 kp. Jednakże, pracownik ten przekazał do zakładu pracy L-4 za okres od 27 do 30 marca. Czy więc rozwiązanie umowy otrzymane przez pracownika 27 marca jest skuteczne, skoro od tego dnia pracownik miał wystawione zaświadczenie lekarskie?

Pozostało jeszcze 92 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

  • Indywidualne konsultacje z ekspertami
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 8 500 porad z zakresu kadr płac i ZUS
  • Informacje o najnowszych zmianach w prawie
  • Baza ponad 900 zweryfikowanych wzorów dokumentów, regulaminów, narzędzi, materiałów video
Załóż darmowe konto »

Jeśli posiadasz już konto - Zaloguj się:

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu, lub założyć konto i cieszyć się z pełnego dostępu do portalu.

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Biblioteka kadrowego

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookies w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.

wiper-pixel