Choroba przekraczająca okres zasiłkowy w ewidencji czasu pracy

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
28.03.2014ARCHIWALNY

Choroba przekraczająca okres zasiłkowy w ewidencji czasu pracy
Pytanie:

Jak w ewidencji czasu pracy pracownika należy zaznaczyć okres zwolnienia lekarskiego niepłatnego (w przypadku choroby trwającej powyżej 182 dni)? Czy jest to nadal „chorobowe”, czy może już „nieobecność usprawiedliwiona”?

Odpowiedź:

Mając na uwadze przyczynę nieobecności pracownika w pracy pracodawca powinien okres niezdolności pracownika do pracy trwający powyżej 182 dni, oznaczać jako „chorobowe”, w szczególności gdy pracownik przedstawi pracodawcy zwolnienie lekarskie.

W ewidencji czasu pracy zawarte muszą być informacje wymienione w § 8 i 8a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (tekst jedn. Dz. U. z 1996 r., Nr62, poz. 286, z późn. zm.). Zgodnie z nim pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym m.in.: pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a także dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.

Mając na uwadze przyczynę nieobecności pracownika w pracy - chorobę - pracodawca powinien okres niezdolności pracownika do pracy trwający powyżej 182 dni, oznaczać jako „chorobowe”. Powyższy sposób oznaczenia powinien mieć w szczególności miejsce jeżeli pracownik przedstawia pracodawcy zwolnienia lekarskie.

Tym samym jeżeli dotychczas niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby oznaczana była w ewidencji czasu pracy jako „chorobowe” to również po upływie 182 dni, gdy pracownik w dalszym ciągu legitymuje się zwolnieniem lekarskim, powinna być oznaczana w taki sam sposób. Jeżeli jednak, pracownik nie posiada zwolnienia lekarskiego, pomimo trwającej choroby, nie ma przeszkód aby jego nieobecność w pracy, oznaczyć jako usprawiedliwioną.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Kaleta


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo