Pracownik nie musi wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski jednocześnie


Pytanie:

Nauczycielka urodzi drugie dziecko w lipcu 2013 r. Wiem, że będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego, ale w niepełnym wymiarze. Czy składając wniosek o dodatkowy urlop macierzyński (6 tygodni) równocześnie musi wnioskować o urlop rodzicielski, czy może to zrobić później? Chodzi jej o to, aby urlop macierzyński miała płatny 100%, a rodzicielski 60 %.

Odpowiedź:

Pracownica, składając wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, nie musi wnioskować od razu o urlop rodzicielski. Wniosek należy złożyć najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Od 17 czerwca 2013 r. dłuższy dodatkowy urlop macierzyński i nowy urlop rodzicielski

Ustawa z o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 17 czerwca 2013 r. wprowadziła nowe uprawnienie związane z pełnieniem funkcji rodzicielskich – urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni oraz zwiększyła wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego z 4 do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka.

Skorzystanie z urlopu rodzicielskiego jest możliwe wyłącznie bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Prawo do urlopu rodzicielskiego przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka, którzy mogą dzielić się tym urlopem. Pracownik może skorzystać z urlopu rodzicielskiego jednorazowo albo w częściach, nie więcej niż 3, z których każda nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej. Z urlopu rodzicielskiego mogą też jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka – w łącznym wymiarze nieprzekraczającym 26 tygodni.

Wniosek trzeba złożyć co najmniej 14 dni przed urlopem

Zarówno dodatkowy urlop macierzyński, jak i urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany pracodawcy z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.

Pracownica może też nie później niż 14 dni po porodzie złożyć jeden wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Wysokość zasiłku uzależniona od sposobu wnioskowania o urlopy

Za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za okres urlopu rodzicielskiego – 60% podstawy wymiaru (dotyczy to sytuacji, gdy pracownica sukcesywnie składa wnioski o kolejne urlopy).

W razie złożenia w ciągu 14 dni po porodzie jednego wniosku o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski w pełnym wymiarze – za cały okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Pracownik nie musi wnioskować od razu o dodatkowy urlop macierzyński i rodzicielski

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, pracownica składając wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, nie musi równocześnie wnioskować o urlop rodzicielski. Może to zrobić później, odrębnym wnioskiem złożonym pracodawcy nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego. W takim przypadku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownicy będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za okres urlopu rodzicielskiego – 60% podstawy wymiaru.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo