zleceniobiorca

Zwrot składek ZUS od zleceniobiorcy – prawa i obowiązki zleceniodawcy

Pytanie:

Zleceniobiorca składał w naszej firmie oświadczenia do umowy zlecenie niezgodne ze stanem faktycznym. Oświadczał, że jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu wykonywania innej umowy zlecenia, z której uzyskuję w skali miesiąca przychód stanowiący podstawę wymiaru składek w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Dlatego też z umowy zlecenia w naszej firmie zostały odprowadzone ze te miesiące tylko składki zdrowotne. Po złożeniu przez nas do ZUS wniosku o zbadanie prawidłowości wykazanych składek, ZUS przekazał nam informację o konieczności odprowadzenia od tych wypłat składek społecznych. Czy możemy żądać od zleceniobiorcy zwrotu składek leżących po jego stronie? Czy mamy obowiązek zapłacić składki do ZUS z odsetkami? Czy możemy żądać od zleceniobiorcy zwrotu kwoty odsetek od całości nieodprowadzonych składek, czy tylko tych, leżących po jego stronie? Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna takiego żądania? Czy możemy potrącić za jego zgodą wspomniane kwoty z najbliższego wynagrodzenia? Czy to potrącenie wymaga zachowania kwoty wolnej, limitów potrąceń, jeśli będzie za jego zgodą?

Urlop wypoczynkowy dla zleceniobiorcy – jak go bezpiecznie udzielać

Urlop wypoczynkowy dla zleceniobiorcy – jak go bezpiecznie udzielać

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Warto przypomnieć, że urlop wypoczynkowy jest to uprawnienie, które przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Jednak praca na umowę zlecenie wcale nie oznacza, że zleceniodawca nie może skorzystać z wolnych dni. Jak je bezpiecznie udzielić zleceniobiorcy? Sprawdźmy.

Zleceniodawca zezwala z reguły osobie wykonującej pracę na skorzystanie z dni wolnych od pracy w ramach tzw. urlopu wypoczynkowego. Zleceniodawca umawia się zwykle ze zleceniobiorcą na takie – płatne lub bezpłatne – zwolnienia. Jeśli przyznaje płatne zwolnienia zleceniobiorcy, warto przynajmniej nie liczyć wynagrodzenia na identycznych zasadach, jak urlop na etacie. Co jeszcze warto wiedzieć o czasie wolnym zleceniobiorcy?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo