Potrąceń dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia z uwzględnieniem wynagrodzenia za pracę i innych składników wynagrodzenia wypłacanych na podstawie odrębnej listy płac. Jeżeli wynagrodzenie jest wypłacane dwa razy w miesiącu, przy dokonywaniu potrąceń należy zastosować maksymalną dopuszczalną kwotę potrącenia, która będzie wspólna dla obu tych wypłat oraz jedną kwotę wolną od potrąceń. A czy potrafisz zastosować wszystkie zasady przy dokonywaniu potrąceń? Sprawdź odpowiedzi naszych ekspertów.

Zajecie komornicze a zgoda pracownika na potrącenie niektórych składników wynagrodzenia

Data 04.04.2011Barbara Tomaszewska

Pytanie: Pracownik ma potrącenie komornicze inne niż alimentacyjne. Wynagradzany jest stawką godzinową (12,10 zł brutto) plus premia w wysokości 10-15% (jest to premia uznaniowa) plus dodatek stażowy(2% od podstawy wynagrodzenia). Czasami też zdarzają się godziny nadliczbowe. Zaległość komornicza jest wysoka, dlatego pracownikowi potrącana jest część wynagrodzenia, a jeżeli premia jest mniejsza, to pracownik mimo egzekucji otrzymuje do wypłaty wynagrodzenie równe minimalnemu wynagrodzeniu. Co pół roku pracownikowi wypłacana jest premia półroczna. Czy tę premię należy potrącić w wysokości połowy kwoty przeznaczonej do wypłaty, czy też zsumować z wynagrodzeniem w danym miesiącu i potrącić w sumie kwotę połowy wynagrodzenia przeznaczonego do wypłaty (premia półroczna wypłacona jest w innym terminie niż wynagrodzenie za pracę)? Czy na potrącenie z wynagrodzenia za godziny nadliczbowe sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych innych niż świadczenia alimentacyjne pracownik musi wyrazić zgodę? Proszę też wyjaśnić, co jest składnikiem wynagrodzenia, czy jest nim stawka godzinowa, premia i dodatek stażowy, czy jest nim również wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premia półroczna czy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe wypłacone na odrębnej liście, czy może ekwiwalent za urlop lub odprawa? Pracownik poinformował mnie, że wykazując wynagrodzenie komornikowi nie mam obowiązku wykazywać jego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i premii dodatkowych.

Odmowa zwrotu pobranej zaliczki przez pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim a możliwość dyscyplinarnego rozwiązania umowy i potrącenia zaliczki z ekwiwalentu za urlop

Pytanie: Pracownik 29 października 2010 r. otrzymał od pracodawcy zaliczkę na poczet zakupów w wysokości 1.700 zł, z której się nie rozliczył. Od 29 listopada 2010 r. pracownik nieprzerwanie choruje, za co otrzymał wynagrodzenie chorobowe za 14 dni i zasiłek chorobowy z ZUS. Licząc na szybki powrót do zdrowia i pracy pracownika pracodawca nie dokonał żadnych potrąceń z tytułu wspomnianej zaliczki z wynagrodzenia pracownika za listopad 2010 r. W styczniu 2011 r. pracodawca zwrócił się do pracownika pisemnie z prośbą o zwrot ww. zaliczki. Pracownik odmówił zwrotu informując pracodawcę, że wykorzystał ją na cele prywatne (wydał na naprawę swojego samochodu). Jednocześnie poinformował, że jego stan zdrowia nie pozwala mu na razie wrócić do pracy, co - jak można się domyślać - potrwa prawdopodobnie do zakończenia umowy terminowej, tj. do 30 czerwca 2011 r. Czy otrzymaną od pracownika odmowę zwrotu zaliczki i informację o samowolnym wykorzystaniu środków pieniężnych spółki niezgodnie z ich przeznaczeniem pracodawca może traktować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym, jeśli w ciągu 1 miesiąca od daty otrzymania takiej informacji pracownik nie rozliczy się z powierzonego mu mienia? Czy można dokonać potrącenia udzielonej pracownikowi zaliczki z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeśli dojdzie do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub z upływem terminu, na jaki została zawarta? Jeśli tak, to czy można tę zaliczkę potrącić w pełnej kwocie, czy tylko częściowo? Czy ochrona przed potrąceniami obejmuje jednak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i pozostaje pracodawcy jedynie dochodzenie zwrotu powierzonego pracownikowi mienia na drodze sądowej?

e-Poradnia

Zadaj pytanie ekspertowi
i uzyskaj odpowiedź do 2 dni roboczych!

40 wybitnych specjalistów w swojej dziedzinie przedstawi Ci odpowiedź i analizę nurtującego Cię problemu.

Leszek Skupski
Redaktor merytoryczny
Zadaj pytanie

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo