Okres nauki zawodu – sprawdź, czy podlega wliczeniu do stażu, od którego zależy okres wypowiedzenia

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
14.09.2018AKTUALNE

Okres nauki zawodu – sprawdź, czy podlega wliczeniu do stażu, od którego zależy okres wypowiedzenia
Pytanie:

Na okres od 1 września 2014 r. do 31 sierpnia 2017 r. została zawarta umowa w celu przygotowania zawodowego. Od 1 września 2017 r. osoba ta pracuje na podstawie umowy o pracę na pełen etat. Ile wynosi okres wypowiedzenia zawartej z pracownikiem umowy?

Odpowiedź:

Zakładowy staż pracy dla określenia długości okresu wypowiedzenia ustala się uwzględniając wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy bez względu na występujące między nimi przerwy. A więc również okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Z tego względu strony będzie obecnie obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Z artykułu dowiesz się:
  • Na podstawie jakiej umowy zatrudnia się pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego?
  • Na czym polega specyfika jego zatrudnienia?
  • Czy umowę z pracownikiem młodocianym wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze i okres wypowiedzenia?

Zatrudnienie osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia jest dopuszczalne w dwóch przypadkach – w celu przygotowania zawodowego albo do wykonywania prac lekkich. W obu przypadkach podstawą zatrudnienia młodocianego powinna być umowa o pracę.

Zatrudnienie młodocianego – zasadniczo na czas nieokreślony

Zatrudnianie w celu przygotowania zawodowego, o którym mowa w pytaniu, odbywa się na zasadach przewidzianych dla umów o pracę na czas nieokreślony ze zmianami wynikającymi ze specyfiki zatrudnienia niepełnoletnich pracowników, np. w zakresie:

  • terminu nawiązania stosunku pracy,
  • obowiązkowej treści umowy o pracę, czy
  • dopuszczalności rozwiązania umowy za wypowiedzeniem

(art. 194-196 kp).

Co do zasady więc umowa o pracę z młodocianym powinna być zawarta na czas nieokreślony. Jedynie wyjątkowo strony mogą zawrzeć umowę terminową na czas obejmujący przygotowanie zawodowe (§ 9 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania).

Specyfika zatrudnienia

Umowa z młodocianym w celu przygotowania zawodowego to  „zwykła” umowa o pracę. Jednak z pewnymi odrębnościami wynikającymi ze specyfiki nauki zawodu oraz wieku pracownika.

Istotne różnice w stosunku do „typowej” umowy widać m.in. w:

  • czasie pracy (inne normy czasu pracy, okresy obowiązkowego odpoczynku, itp.),
  • urlopach wypoczynkowych (wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego, okres wykorzystania urlopu), czy
  • kwestiach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy (np. wykaz prac wzbronionych młodocianym).

Mimo wymienionych odrębności taka umowa wlicza się pracownikowi do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, np. do stażu urlopowego, czy też do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę są uzależnione od rodzaju umowy oraz – w przypadku umów na czas określony i nieokreślony – od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (czyli tzw. zakładowego stażu pracy). W przypadku umowy o pracę na czas określony i nieokreślony, okres wypowiedzenia wynosi odpowiednio:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.

Zakładowy staż pracy dla określenia długości okresu wypowiedzenia ustala się uwzględniając wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy bez względu na występujące między nimi przerwy. Takie rozumienie okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale Składu 7 Sędziów SN z 15 stycznia 2003 r. (sygn. akt III PZP 20/02, OSNAPiUS 2003/3/1).

Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu do okresu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy należy wliczyć zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego w okresie od 1 września 2014 r. do 31 sierpnia 2017 r. (3 lata). Strony będzie więc obecnie obowiązywał 3 miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Wrońska–Zblewska


Katarzyna Wrońska-Zblewska
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo