Czy do stażu pracy można doliczyć okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego

Maria Kucharska-Fiałkowska
Maria Kucharska-Fiałkowska
03.09.2018ARCHIWALNY

Czy do stażu pracy można doliczyć okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego
Pytanie:

Pracownica dostarczyła zaświadczenie z MOPS-u, że w okresie od kwietnia do grudnia 2002 roku pobierała zasiłek stały przysługujący matce zdolnej do pracy, nie pozostającej w zatrudnieniu z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym wraz z prawem do składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Czy ten okres mogę zaliczyć (na podobnej zasadzie jak zaliczamy staż z PUP) do obliczenia urlopu wypoczynkowego? Dodam, że wówczas pracownicy tej przysługiwałby wyższy wymiar urlopu.

Odpowiedź:

Rodzicowi rezygnującemu z zatrudnienia z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Okres ten nie jest okresem pracy, od którego zależy prawo do urlopu wypoczynkowego.

Z artykułu dowiesz się:
  • Komu i w jakich przypadkach przysługuje świadczenie pielęgnacyjne
  • Czy można posiadać status osoby bezrobotnej w okresie pobierania tego świadczenia
  • Czy okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego może zwiększyć staż pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze

Na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych:

  • matce albo ojcu,
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka

przysługuje świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w sytuacji, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Pobieranie świadczenia nie wyklucza rejestracji w PUP

W okresie pobierania świadczenia pielęgnacyjnego rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym może być również zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub może posiadać status bezrobotnego i okoliczności te nie mają wpływu na uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego.

Okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego a uprawnienia pracownicze

Przepisy ustawy nie wskazują, aby okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego był wliczany do okresów, od których zależą uprawnienia pracownicze. Ponadto zgodnie z przepisami Kodeksu pracy do stażu pracy wpływającego na wymiar urlopu należą okresy  poprzedniego zatrudnienia bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy, a także okresy nauki. Kodeks pracy nie wskazuje, aby istniała możliwość ustalenia innych okresów wpływających na uprawnienia urlopowe.

W związku z powyższym brak jest podstaw prawnych do wliczenia okresu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika.

Autorem odpowiedzi jest: 

Maria Kucharska-Fiałkowska


Maria Kucharska-Fiałkowska
AUTOR
Specjalista w zakresie zagadnień prawa pracy w jednostkach sektora finansów publicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie na stanowiskach kadrowych w jednostkach samorządowych, w tym przez 11 lat jako kierownik działu organizacji, kadr i płac.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo