Staż z PUP pokrywający się z okresem studiów – przyjąć, czy wyłączyć

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
26.04.2016AKTUALNE

Staż z PUP pokrywający się z okresem studiów – przyjąć, czy wyłączyć
Pytanie:

Czy do wyliczenia wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego należy wliczyć roczny staż pracy z urzędu pracy, jeżeli pokrywa się on z okresem studiów zaocznych? Zgodnie z Kodeksem pracy, osiem lat z tytułu ukończonych studiów zostało już wliczone pracownikowi do stażu pracy.

Odpowiedź:

Dopuszczalne jest stosowanie zasady, w myśl której, jeżeli pracownik pobierał naukę w trakcie stażu, to przy ustalaniu stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu należy uwzględnić zarówno okres stażu, jak i udokumentowany okres nauki. Nie oznacza to jednak możliwości „podwójnego zaliczenia” tego samego okresu czasu do okresu, od którego zależy wymiar urlopu.

Sytuacja, w której stażysta jednocześnie studiuje nie jest bezpośrednio uregulowana, co może budzić wątpliwości w zakresie możliwości zaliczenia okresu stażu do tzw. stażu urlopowego.

Do wymiaru urlopu zalicza się okres nauki…

Nie tylko okres zatrudnienia ma znaczenie przy ustalaniu prawa do konkretnego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wlicza się również okres nauki, co wyraźnie reguluje art 155 kp. W przypadku szkoły wyższej zaliczeniu podlega 8 lat – nie zależnie od tego w jakim systemie nauka odbywała się (dziennym, wieczorowym czy zaocznym).

Należy pamiętać, że wskazane w Kodeksie pracy okresy nauki nie podlegają sumowaniu – uwzględnia się dla pracownika jedną najbardziej korzystną opcję.

jak i odbywanego stażu

Do instrumentów ryku pracy, skierowanych do bezrobotnych w wieku do 25 lat zalicza się staż w trakcie którego osoba bezrobotna nabywa praktyczne umiejętności. Staż nie oznacza nawiązania stosunku pracy, stażysta zamiast wynagrodzenia za pracę otrzymuje stypendium z urzędu pracy.

Okres, za który stażysta otrzymuje stypendium wliczany jest do okresu pracy wymaganego do nabycia uprawnień pracowniczych – w tym w zakresie ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Prawo do stażu przysługuje osobie mającej status osoby bezrobotnej oraz legitymującej się stosownym wiekiem. Mogą go odbywać zarówno osoby, które ukończyły szkołę średnią, jak również wyższą. Nie można również wykluczyć sytuacji, w której staż będzie odbywany w okresie nauki – np. studiów zaocznych.

Staż w trakcie studiów – co na to inspekcja

W takim wypadku może powstać dylemat, czy i w jakim kształcie staż podlega zaliczeniu do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Rozstrzygając powyższą wątpliwość należy w pierwszej kolejności odwołać się do art. 155 § 2 kp,, zgodnie z którym jeżeli pracownik pobierał naukę w trakcie zatrudnienia, do okresu pracy od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka – bądź okres nauki – w zależności co jest dla pracownika korzystniejsze. Wprawdzie okres stażu nie jest okresem zatrudnienia, ale zgodnie z art. 79 ust 1 ustawy o promocji zatrudnienia okres pobierania stypendium w trakcie stażu wliczany jest do stażu pracy od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Zatem przy ustalaniu stażu pracy warunkującego nabycie prawa do urlopu oraz jego wymiar, okres pobierania stypendium w ramach stażu jest traktowany na równi z okresem zatrudnienia.

Przepisy Kodeksu pracy nie regulują sposobu postępowania w przypadku gdy okres pobierania nauki pokrywa się z okresem wliczanym do okresu od którego zależy wymiar urlopu. W tym zakresie wypowiedziała się inspekcja pracy.

Zdaniem GIP
(…) Z uwagi na brak stosownej regulacji możliwe jest przyjęcie, iż przy ustalaniu stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który jednocześnie odbywał staż absolwencki i uczył się należy uwzględnić zarówno okres stażu, w czasie którego pobierane było stypendium oraz udokumentowany okres nauki. 
Stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy w sprawie zaliczenia do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, jednoczesnego okresu odbywania stażu absolwenckiego i nauki (GPP-110-4560-72-1/10/PE/RP)

Okresy się pokrywają – trzeba przyjąć korzystniejszy

Jednak jak zauważa inspekcja pracy, przyjęcie takiego stanowiska mogłoby prowadzić do podwójnego zaliczenia tego samego okresu czasu do okresu, od którego zależy wymiar urlopu. Z tego względu, w ocenie GIP, z uwagi że jest to okres zaliczalny do okresu zatrudnienia – za dopuszczalne należy uznać stosowanie przepisu art 155 § 2 kp. Oznacza to możliwość zaliczenia do okresu pracy od którego zależy wymiar urlopu albo okresu stażu (tożsamy w omawianej sytuacji z okresem zatrudnienia) lub okres nauki. W omawianej w pytaniu sytuacji uwzględnieniu będzie podlegał okres nauki a nie stażu – jako względniejszy dla pracownika.

W sytuacji gdyby jednak osoba zainteresowana domagała się zaliczenia zarówno okresu stażu jak i nauki – wówczas jedyną instytucją mogącą przedmiotowy spór rozstrzygnąć jest sąd pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Sebastian Kryczka


Sebastian Kryczka
AUTOR
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy oraz czołowymi firmami wydawniczymi. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP, jak również komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo