Czy nadal można skorzystać z urlopu rodzicielskiego na dziecko urodzone w 2013 r.?

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
08.05.2017AKTUALNE

Czy nadal można skorzystać z urlopu rodzicielskiego na dziecko urodzone w 2013 r.?
Pytanie:

Pracownica urodziła dziecko 14 lipca 2013 roku. Wykorzystała urlop macierzyński podstawowy (20 tygodni) oraz dodatkowy urlop macierzyński (6 tygodni). Czy na dzień dzisiejszy może skorzystać z urlopu rodzicielskiego? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze dni?

Odpowiedź:

Pracownica, o której mowa w pytaniu, w mojej ocenie, nie może wykorzystać obecnie urlopu rodzicielskiego. Prawo do tego urlopu wygasło, ponieważ nie wykorzystała tego urlopu (ani jego części) bezpośrednio po zakończeniu korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Urlop rodzicielski przed 2 stycznia 2016 r.

W okresie objętym pytaniem pracownica, która urodziła dziecko miała prawo do urlopu:

  • macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni (obowiązkowego),
  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 6 tygodni (nieobowiązkowego, udzielanego na wniosek pracownicy), oraz
  • rodzicielskiego (nieobowiązkowego, udzielanego na wniosek pracownicy) w wymiarze do 26 tygodni.

Z pytania wynika, że wykorzystała urlop macierzyński oraz dodatkowy urlop macierzyński. Nie korzystała natomiast z urlopu rodzicielskiego. Dodatkowy urlop macierzyński był udzielany na wniosek pracownicy w taki sposób, że przypadał bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (tj. pomiędzy tymi urlopami nie mogło być przerwy). Urlop rodzicielski był również udzielany na wniosek uprawnionego pracownika i podobnie jak dodatkowy urlop macierzyński – musiał przypadać bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W praktyce więc przysługiwał jedynie tym pracownikom, którzy wykorzystali cały przysługujący im dodatkowy urlop macierzyński i musiał przypadać bez przerwy po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop rodzicielski mógł być wykorzystany w całości lub w częściach, jednak części musiały przypadać bezpośrednio jedna po drugiej (w taki sposób, aby pomiędzy poszczególnymi częściami nie było przerw). W sytuacji, gdy uprawniony pracownik nie wykorzystał urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim – urlop ten przepadał.

Od 2 stycznia 2016 r. – nowe zasady

2 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która m.in. zmieniła zasady korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem. Całkowitą nowością było wprowadzenie zasady, że część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni nie musi przypadać „w ciągłości” bezpośrednio po wykorzystaniu poprzedniej części urlopu rodzicielskiego (w przypadku podziału tego urlopu na części). W praktyce więc możliwy stał się podział urlopu rodzicielskiego w taki sposób, że jedna część tego urlopu przypada bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (nowelizacja zlikwidowała dodatkowy urlop macierzyński), a pozostała część tego urlopu w wymiarze do 16 tygodni może przypadać „po przerwie”. Jeśli pracownik „rozpocznie” urlop rodzicielski bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzystując jedną część tego urlopu, będzie mógł po jej zakończeniu wrócić do pracy i po takiej „pracującej przerwie” ponownie wykorzystać część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni. Natomiast gdy pracownik nie wykorzysta jednej część urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlop rodzicielski przepada.

Pracownica, o której mowa w pytaniu była uprawniona do urlopu rodzicielskiego po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Z pytania wynika, że po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie korzystała z urlopu rodzicielskiego (nie wykorzystała nawet jego części). Z tego też względu – w mojej ocenie – prawo pracownicy do urlopu rodzicielskiego wygasło. W konsekwencji – w mojej ocenie – nie może ona obecnie wykorzystać urlopu rodzicielskiego w całości ani w części.  

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Wrońska-Zblewska


Katarzyna Wrońska-Zblewska
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo