Skrócenie okresu wypowiedzenia a staż pracy u nowego pracodawcy

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
11.10.2017AKTUALNE

Skrócenie okresu wypowiedzenia a staż pracy u nowego pracodawcy
Pytanie:

Mamy zatrudnić nowego pracownika, który w świadectwie pracy posiada wpis, że u poprzedniego pracodawcy pracował w okresie od 23 stycznia 2006 r. do 31 lipca 2013 r. oraz że zastosowano skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 361 § 1 kp – 1 miesiąc (od 1 do 31 sierpnia 2013 r.). Czy ten okres skróconego wypowiedzenia należy wliczać do stażu pracy u nowego pracodawcy?

Odpowiedź:

Okres, o który skrócony został okres wypowiedzenia na podstawie art. 361 kp podlega wliczeniu do ogólnego stażu pracy u kolejnego pracodawcy, jednak pod warunkiem, że w tym czasie pracownik nie pozostawał w zatrudnieniu, np. u innego pracodawcy. W tym celu warto przeanalizować wszystkie dostarczone przez pracownika dokumenty, np. świadectwa pracy z poprzednich zakładów pracy.

Sposoby skracania okresu wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia może zostać skrócony na dwa sposoby: za porozumieniem stron (art. 36 § 6 kp), albo na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy (art. 361 kp). W pierwszym przypadku do skrócenia dochodzi w wyniku zgodnej woli obu stron stosunku pracy, a za czas, o jaki okres wypowiedzenia został skrócony pracownikowi nie przysługuje żadne odszkodowanie pieniężne ani wynagrodzenie. Okresu, o który „zmniejszył się” okres wypowiedzenia umowy o pracę nie wpisuje się w świadectwie pracy, a tym samym nie jest on wliczany do stażu pracy pracownika. Skrócenie okresu wypowiedzenia na podstawie zgodnej woli stron może:

  • nastąpić w każdym momencie trwającego okresu wypowiedzenia (np. nawet już pod koniec okresu wypowiedzenia),
  • dotyczyć każdej sytuacji (tj. może zaproponować je pracownik lub pracodawca, bez względu na przyczynę wcześniejszego rozstania się stron),
  • dotyczyć każdej umowy o pracę zarówno zawartej na czas określony jak i na czas nieokreślony,
  • spowodować ustanie stosunku pracy w dowolnym uzgodnionym przez strony momencie (np. nawet „z dnia na dzień”).

Natomiast skrócenie okresu wypowiedzenia na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy:

  • powinno nastąpić łącznie z wypowiedzeniem umowy o pracę, nie zaś w okresie późniejszym (wyrok SN z 19 grudnia 1990 r., sygn. akt: I PR 391/90),
  • dotyczy każdej umowy o pracę zarówno zawartej na czas określony jak i na czas nieokreślony, pod warunkiem jednak, że wynikający z niej okres wypowiedzenia obejmuje 3 miesiące,
  • dotyczy tylko sytuacji, w której wypowiedzenie umowy przez pracodawcę nastąpiło z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników,
  • może „zmniejszyć” okres wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca,
  • skutkuje obowiązkiem pracodawcy wypłacenia pracownikowi odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za tą część okresu wypowiedzenia, która została skrócona.

Wliczanie okresu, za który wypłacono odszkodowane do stażu pracy

Okres, o który został skrócony okres wypowiedzenia w trybie art. 361 kp wpisuje się w treść świadectwa pracy (pkt. 5 aktualnie obowiązującego wzoru świadectwa pracy) i na tej podstawie wlicza się go pracownikowi pozostającemu w tym czasie bez pracy do okresu zatrudnienia (art. 361 § 2 kp). Jest to tzw. okres zaliczalny do stażu pracy. Podlega on zaliczeniu do ogólnego stażu pracy pracownika, ale tylko pod warunkiem, że pracownik w tym czasie nie pozostawał w zatrudnieniu, np. u innego pracodawcy. Zatem zanim aktualny pracodawca uwzględni ten okres w ogólnym stażu pracy warto, aby najpierw przeanalizował przedłożone przez zatrudnianego pracownika dokumenty, w tym m.in. świadectwa pracy z poprzednich zakładów pracy. Jeżeli z tych dokumentów rzeczywiście będzie wynikało, że w okresie od 1 do 31 sierpnia 2013 r. pracownik nie był nigdzie zatrudniony, okres ten pracodawca powinien wliczyć pracownikowi do ogólnego stażu pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Wrońska-Zblewska


Katarzyna Wrońska-Zblewska
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo