orzeczenie lekarskie

Brak orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku ­

Pytanie:

Pracownik nie otrzymał orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Pracodawca nie może zaproponować mu pracy na innym. W związku z powyższym rozpoczął procedurę rozwiązania umowy o pracę. Zamierza wypowiedzieć umowę, a w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia zwolnić pracownika ze świadczenia pracy. Przepisy wymagają konsultacji ze związkami zawodowymi, co ma wpływ na długość całego procesu tzn. zanim pracownik otrzyma wypowiedzenie może minąć nawet 1-1,5 tygodnia. Co należy zrobić z pracownikiem w tym okresie? Czy może przychodzić normalnie do pracy, ale nie będzie jej wykonywał (brak orzeczenia), czy może w tym czasie pracodawca zezwolić mu na przebywanie w domu? Jak rozliczyć jego wynagrodzenie za ten czas? W okresie wypowiedzenia (po przekazaniu pracownikowi wypowiedzenia umowy) z nieświadczeniem pracy należy mu się wynagrodzenie, ale co z tym okresem kilkudniowym zanim otrzyma wypowiedzenie umowy?

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak postąpić z pracownikiem, który nie dostarczył aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku?

Pracownik nie dostarczył opinii psychologa – jakie narzędzia ma pracodawca

Pytanie:

W dniu 3 czerwca 2022 r. wręczyliśmy pracownikowi skierowanie na badania psychologiczne. Pracownik wykonuje prace na stanowisku elektromonter PE i pracuje pod napięciem. Termin dostarczenia odpowiedniego orzeczenia/zaświadczenia upłynął po 30 dniach czyli 4 lipca 2022 r. Jaką decyzję może podjąć pracodawca w sytuacji gdy pracownik nie dostarczy w określonym terminie stosownej opinii psychologa? Zaznaczam, że skierowanie takie zostało wystawione na okoliczność podejrzenia przez pracodawcę, poważnych problemów osobowościowych. W związku z wykonywaniem odpowiedzialnych czynności zawodowych, zagrażającym życiu nie tylko pracownika ale też większej grupie osób, pracodawca chce mieć pewność, że pracownik jest całkowicie zdrowy. Niestety jego obecne podejrzane zachowanie, wynika z przyczyn innych niż zdrowotne. Jakie narzędzia prawne (oprócz zwolnienia) posiada w takiej sytuacji pracodawca, który ze względu na długi staż pracy pracownika, nie chciałby go zwalniać tylko pomóc? Czy pracodawca może odsunąć pracownika od wykonywania obowiązków służbowych z powodu, nie dostarczenia ww. opinii psychologa w dniu 4 lipca 2022 r.? Jakie następne działania powinien wykonać pracodawca, po ewentualnym odsunięciu pracownika od pracy?

Pracownik nie informuje o swojej nieobecności w pracy i nie dostarczył orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy

Pytanie:

Pracownik notorycznie ignoruje obowiązek informacyjny w stosunku do przełożonego dotyczący swojej nieobecności w pracy. Dodatkowo nie odbiera ani od przełożonego ani od pracownika działu kadr telefonu, żeby uzasadnić swoją nieobecność czy też udzielić informacji o długości trwania swojej nieobecności. Po kilku dniach pracownik dzwoni, przeprasza i obiecuje poprawę. W związku z trudną sytuacją, tzn. brakiem personelu, do tej pory pracodawca nie karał pracownika i liczył na poprawę z jego strony. Proszę o informację jakie pracodawca ma możliwości prawne, żeby wyegzekwować obowiązek informacyjny ze strony pracownika oraz jakie są możliwości udzielenia kar z tego powodu. Pracownik ten dodatkowo nie dostarczył pracodawcy orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy. Twierdził, że zapomniał zabrać, następnie że zgubił, kolejna wersja to czekanie na wystawienie duplikatu orzeczenia. Na tą chwilę, pracownik jest dopuszczany do pracy, mimo że nie dostarczył aktualnego orzeczenia lekarskiego (z powodu trwania stanu zagrożenia epidemiologicznego). Proszę o informację jakie pracodawca ma możliwości, żeby wyegzekwować dostarczenie aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy.

Czy brak orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy wpływa na prawo do urlopu wypoczynkowego

Pytanie:

Pracownik jest niezdolny do pracy od 20 kwietnia 2021 r. 182-dniowy okres zasiłkowy upłynie 20 października 2021 r. Pracownik 27 lipca 2021 r. złożył wypowiedzenie umowy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, a więc ze skutkiem na 31 października 2021 r. Czy od 21 października 2021 r., czyli po zakończeniu okresu zasiłkowego, można udzielić pracownikowi urlop wypoczynkowy do końca zatrudnienia, tj. do 31 października 2021 r., bez orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy w ramach badań kontrolnych? Czyli w praktyce będzie to sytuacja, gdy urlop jest udzielony bezpośrednio po okresie choroby do końca zatrudnienia i pracownik w ogóle nie będzie musiał się stawić w pracy. Czy będą konieczne wtedy badania kontrolne i zdolność do pracy? Pracownik nie zamierza składać wniosku o świadczenie rehabilitacyjne.

Na wstępie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową).

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo