Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę z okresem dłuższym niż kodeksowy

Maciej Karpiński
Maciej Karpiński
21.01.2020AKTUALNE

Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę z okresem dłuższym niż kodeksowy
Pytanie:

Pracownik został zatrudniony na podstawie umowę na czas nieokreślony zawartej 25 stycznia 2017 r. W dniu 29 listopada 2019 r. otrzymał on wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy taki okres wypowiedzenia jest błędny w świetle prawa, pomimo że wydłużenie jego okresu ponad przewidziany przepisami Kodeksu pracy stanowi faktycznie korzyść dla pracownika (pozostaje on dłużej w zatrudnieniu)?

Odpowiedź:

Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę nastąpiło – jak zdaje się wynikać z przedstawionego stanu faktycznego – za zgodą (akceptacją) obu stron stosunku pracy. Skoro pracownik zaakceptował dłuższy okres wypowiedzenia, to – jak można wnioskować – uznał, że jest to dla niego rozwiązanie korzystniejsze (a przynajmniej nie gorsze) niż 1-miesięczny okres wypowiedzenia.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie okresy wypowiedzenia przewidują przepisy Kodeksu pracy?
  • Jaki charakter mają kodeksowe okresy wypowiedzenia i czy mogą ulec wydłużeniu?
  • Jakie są skutki określenia dłuższego okresu wypowiedzenia w piśmie wypowiadającym umowę o pracę?

Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1)      2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2)      1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3)      3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zastosowanie dłuższego okresu wypowiedzenia

W przypadku, którego dotyczy pytanie, umowę o pracę wypowiedziano pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony od 25 stycznia 2017 r. Wypowiedzenia dokonano w dniu 29 listopada 2019 r., czyli w czasie, gdy okres zatrudnienia pracownika był dłuższy niż 6 miesięcy, lecz krótszy niż 3 lata. To oznacza, że okres wypowiedzenia umowy o pracę powinien wynosić w tym przypadku 1 miesiąc i powinien był upłynąć z dniem 31 grudnia 2019 r. (zgodnie z wyrażoną w art. 30 § 21 Kodeksu pracy zasadą, iż okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący miesiąc albo jego wielokrotność kończy się w ostatnim dniu miesiąca).

W piśmie wypowiadającym umowę o pracę poinformowano jednak pracownika, że okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Jeżeli pracownik nie zakwestionował tego okresu i nadal świadczy pracę po dniu 31 grudnia 2019 r., to można przyjąć, że w sposób dorozumiany zgodził się na ten dłuższy okres wypowiedzenia. Można zatem uznać, że między pracodawcą a pracownikiem doszło do porozumienia, w wyniku którego strony ustaliły dłuższy niż wynikający z przepisu prawa okres wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia może być dłuższy z korzyścią dla pracownika 

Należy stwierdzić, że co do zasady okresy wypowiedzenia ustalone w przepisach Kodeksu pracy są sztywne. Przyjmuje się jednak, iż wydłużenie okresu wypowiedzenia, jeżeli następuje na korzyść pracownika, jest dopuszczalne. W uchwale Sądu Najwyższego z 9 listopada 1994 r., sygn. akt I PZP 46/94, stwierdzono, że zastrzeżenie w umowie o pracę zawartej na czas nieokreślony dwunastomiesięcznego okresu wypowiedzenia tej umowy przez zakład pracy jest dopuszczalne na podstawie zasady uprzywilejowania pracownika określonej art. 18 § 2 Kodeksu pracy. Natomiast w wyroku Sądu Najwyższego z 10 stycznia 2006 r., sygn. akt I PK 97/05, wskazano, że ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres wypowiedzenia dla pracownika musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy, uwzględniać w sposób zobiektywizowany warunki istniejące w chwili zawierania umowy, odnosić się do całokształtu regulacji umownych, a przede wszystkim uwzględniać swoisty bilans korzyści i strat dla pracownika.

Odnosząc powyższe do analizowanego przypadku, można uznać, że wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę nastąpiło – jak zdaje się wynikać z przedstawionego stanu faktycznego – za zgodą (akceptacją) obu stron stosunku pracy (pracodawca wolę rozwiązania umowy za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia wyraził na piśmie, a pracownik to zaakceptował w sposób dorozumiany, kontynuując świadczenie pracy po dniu 31 grudnia 2019 r.).

Sprawdź również:
Kalkulator okresu wypowiedzenia >>

Skoro pracownik zaakceptował dłuższy okres wypowiedzenia, to – jak można wnioskować – uznał, że jest to dla niego rozwiązanie korzystniejsze (a przynajmniej nie gorsze) niż 1-miesięczny okres wypowiedzenia. W związku z tym pracodawca, ani pracownik nie muszą obecnie podejmować żadnych czynności prawnych. Umowa ulegnie rozwiązaniu z dniem 29 lutego 2020 r., po upływie 3-miesiecznego okresu wypowiedzenia.

Autorem odpowiedzi jest: 

Maciej Karpiński


Maciej Karpiński
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo