Urlop bez wniosku nie zawsze jest powodem do dyscyplinarki

Marta Wszoła
Marta Wszoła
03.11.2017AKTUALNE

Urlop bez wniosku nie zawsze jest powodem do dyscyplinarki

Nie w każdym przypadku brak wniosku urlopowego będzie stanowić przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia – wskazał Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy rozpatrywał skargę kasacyjną egzaminatora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD). Został zwolniony z pracy bez wypowiedzenia, gdyż nie pojawił się w pracy i nie złożył odrębnego wniosku urlopowego.

Gdy brak jest wniosku urlopowego...

W planie urlopów na rok 2015 zatwierdzonym przez WORD, egzaminator miał przewidziany urlop wypoczynkowy w dniach od 17 do 20 lutego 2015 r. W związku z tak zaplanowanym urlopem powiadomił on koordynatora, gdy układał grafik na luty, że chciałby mieć urlop wypoczynkowy w dniach od 24 do 27 lutego oraz wolne w dniu 23 lutego za pracę w sobotę w dniu 7 lutego. Koordynator uwzględnił te zmiany w grafiku na luty, który to został zatwierdzony przez dyrektora Ośrodka. Został on zmodyfikowany na bieżąco w związku z przebywaniem egzaminatora na zwolnieniu lekarskim.

W dniach 23 i 24 lutego oraz do końca tygodnia egzaminatora nie było w pracy i nie składał on odrębnego wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Nie poinformował on również pracodawcy, że zakończył zwolnienie lekarskie i wyjeżdża na urlop wypoczynkowy. Stawił się do pracy w dniu 2 marca 2015 r. i dowiedział się, że nie jest już pracownikiem Ośrodka, a pismo o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych zostało wysłane do niego pocztą.

Sądy pierwszej i drugiej instancji przyznały rację pracodawcy, uznając, że wniosek urlopowy był tu koniecznością, a pracodawca nie miał wiedzy o przyczynach nieobecności pracownika.

...lecz jest grafik – dyscyplinarki nie będzie

Z takim stanowiskiem nie zgodził się Sąd Najwyższy. Wskazał on, że miesięczny rozkład czasu pracy w WORD ustalany był każdorazowo w grafiku pracy, określającym dni, w których pracownik miał świadczyć pracę w danym miesiącu oraz dni wolne od pracy.

Tak ustalony grafik, po zatwierdzeniu przez dyrektora Ośrodka, wywieszany był na tablicy. Oznacza to, że pracodawca akceptował ten sposób ustalania rozkładu czasu pracy egzaminatorów Ośrodka. Co za tym idzie nie można zgodzić się ze stanowiskiem, iż Dyrektor WORD oraz bezpośredni przełożony egzaminatora nie miał żadnej wiedzy co do przyczyn jego nieobecności w pracy. Bowiem prośby pracownika o urlop w okresie późniejszym zostały uwzględnione i znalazły swoje odbicie w opracowanym grafiku czasu pracy, który to następnie został zatwierdzony przez dyrektora Ośrodka. Zatem pracodawca miał wiedzę o nieobecności pracownika. Z tego względu Sąd Najwyższy przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Wyrok Sądu Najwyższego z 12 lipca 2017 r., sygn. akt: III PK 115/16

Autorem odpowiedzi jest: 

Marta Wszoła


Marta Wszoła
AUTOR
Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Szczecinie. W latach 2009-2013 zatrudniona w Publicznych Służbach Zatrudnienia jako Specjalista ds. Rozwoju Zawodowego. Aktualnie związana z administracją samorządową. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz prawa turystycznego.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo