Antykryzysowe rozwiązania zostaną na dłużej?

10.01.2012AKTUALNE

Końca kryzysu ekonomicznego raczej nie widać, czego nie można powiedzieć o rozwiązaniach wprowadzonych przepisami tzw. ustawy antykryzysowej. Pracodawcy od kilku miesięcy apelują o przedłużenie obowiązywania ustawy lub wprowadzenie części jej zapisów do Kodeks pracy na stałe. Jak na tę kwestię zapatruje się strona rządowa?

1. 3 rządowe warianty dalszej walki z kryzysem

Dnia 19 grudnia 2011 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Problemowego do Spraw Prawa Pracy i Układów Zbiorowych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Podczas spotkania strona rządowa przedstawiła 3 propozycje sposobu prowadzenia dalszych prac legislacyjnych nad rozwiązaniami zawartymi w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców:

  • wariant I - nowa ustawa antykryzysowa wzorowana na poprzedniej: ustawa dotyczyłaby wszystkich pracodawców, natomiast zakres przejmowanych do niej rozwiązań miałby być przedmiotem negocjacji między partnerami społecznymi;
  • wariant II - 2 antykryzysowe rozwiązania na stałe w Kodeksie pracy: chodzi o możliwość przedłużania okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy i stosowania indywidualnych rozkładów czasu pracy (dla załogi i dla uprawnionego pracownika); to rozwiązanie wiązałoby się z koniecznością dokonania zmian w innych przepisach Kodeksu pracy o czasie pracy, które gwarantowałby spójność rozwiązań prawnych zawartych w dziale VI Kodeksu pracy;
  • wariant III - nowy dział VI Kodeksu pracy, który uwzględniałby rozwiązania z zakresu czasu pracy zawarte w ustawie antykryzysowej.

2. Pracodawcy potwierdzają: podstawa to elastyczne planowanie czasu pracy

Przedstawione przez stronę rządową możliwe kierunki prac nad szczególnymi kryzysowymi rozwiązaniami pokrywają się z oczekiwaniami przedsiębiorców.

Jak podkreślają Pracodawcy RP, to właśnie rozwiązania z zakresu czasu pracy, a przede wszystkim możliwość elastycznego planowania czasu pracy, a nie pomoc finansowa, były rozwiązaniami, z których najczęściej korzystali pracodawcy.

Również zdaniem ekspertów z PKPP Lewiatan rozwiązaniami, które okazały się najbardziej potrzebne i przydatne pod rządami ustawy antykryzysowej były instytucje z zakresu czasu pracy:

  • możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy,
  • ustalanie indywidualnego czasu pracy pracownika na zasadach ruchomego czasu pracy,
  • obniżanie wymiaru czasu pracy pracownika, najwięcej do połowy wymiaru czasu pracy i przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, z gwarancją dodatkowego świadczenia, które ma kompensować w części pracownikowi utracone dochody,
i to właśnie na nich - zdaniem PKPP Lewiatan - należy się skupić w pierwszej kolejności w tworzeniu rozwiązań antykryzysowych na kolejne lata.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo