Wcześniejsze odpracowanie wyjścia w celu załatwienia spraw prywatnych

Joanna Suchanowska

21.10.2014

Pytanie: 

W dniu 9 października pracownik został zwolniony od pracy na 3 godziny w celu załatwienia spraw prywatnych. Wniosek o to zwolnienie złożył 6 października, a odpracowanie wyjścia nastąpiło 6 października (1 godz.) i 8 października (2 godz.). Czy to postępowanie było prawidłowe? Czy pracownik mógł wyjście osobiste odrobić wcześniej, zanim ono nastąpiło?

Odpowiedź: 

Tak, postępowanie to było prawidłowe. Odpracowanie prywatnego wyjścia może mieć miejsce wcześniej, zamian to wyjście nastąpiło.

  Choć literalne brzemiennie przepisu wskazywałoby, że odpracowanie czasu prywatnego wyjścia powinno nastąpić dopiero po dniu, w którym miało ono miejsce, stwierdzić należy, iż brak jest przeszkód prawnych aby stało się odwrotnie. Nie można zatem uznać za nieprawidłowe odpracowanie prywatnego wyjścia, zamian to wyjście nastąpiło.

Warto jednakże w tym momencie wskazać, że taka sytuacja może spowodować pewne komplikacje w przypadku gdyby pracownik najpierw odpracował czas prywatnego wyjścia a następnie z niego nie skorzystał np. z uwagi na swoją chorobę. W takim przypadku powstanie bowiem praca nadliczbowa, którą pracodawca będzie zobowiązany zrekompensować.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Kaleta

Joanna Suchanowska

Joanna Suchanowska

Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Biblioteka kadrowego

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel