Moment rozwiązania umowy o pracę, gdy pracownik przechodzi na emeryturę

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
23.04.2019AKTUALNE

Moment rozwiązania umowy o pracę, gdy pracownik przechodzi na emeryturę
Pytanie:

Długoletnia pracownica po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje przejść na emeryturę. Kiedy powinna złożyć wypowiedzenie? Czy musi to być okres 3 miesięcy (tak jak wskazuje Kodeks pracy), czy może to zrobić później (co najmniej 30 dni wcześniej)?

Odpowiedź:

Rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę najczęściej przybiera formę wypowiedzenia lub porozumienia stron. Porozumienie stron dochodzi do skutku jedynie wówczas, gdy obie strony stosunku pracy są zgodne co do rozwiązania umowy oraz jego warunków (w tym również co do terminu).

Wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego lub w innym, uzgodnionym terminie

Rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę niejednokrotnie zbiega się z urodzinami pracownika. W tym bowiem momencie pracownicy spełniają warunek dotyczący wieku emerytalnego. Jednak nie zawsze dochodzi do rozwiązania umowy w takiej właśnie dacie. Zdarza się bowiem, że strony uzgadniają rozwiązanie umowy np. z ostatnim dniem miesiąca, w którym pracownik osiąga wiek emerytalny, po kilku miesiącach od tego momentu, czy nawet z końcem roku kalendarzowego. Taki czas może być bowiem wykorzystany np. na znalezienie następcy i przekazanie mu spraw, którymi zajmował się dotychczas odchodzący na emeryturę pracownik.

Z drugiej zaś strony pracownikom w wieku emerytalnym niejednokrotnie zależy na „dopracowaniu” pewnego okresu mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, np. aby uzyskać premię, nagrodę jubileuszową, czy „trzynastkę” w pełnej a nie proporcjonalnej wysokości. Dlatego też moment odejścia na emeryturę warto wcześniej uzgodnić.

Wypowiedzenie czy porozumienie stron

Jeśli pracownica, o której mowa w pytaniu, zdecyduje się złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę, będą ją obowiązywały „zwykłe” zasady wypowiedzeń umowy o pracę. Przepisy prawa pracy nie przewidują bowiem odrębnego, szczególnego trybu rozwiązania umowy w takim przypadku. Dlatego też jeśli pracownicę obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, to taki okres wypowiedzenia powinien być zachowany.

Jedyną możliwością skrócenia samego okresu wypowiedzenia jest porozumienie stron z art. 36 § 6 kp. Przepis ten dopuszcza bowiem umowne skrócenie okresu wypowiedzenia, bez zmiany trybu rozwiązania umowy. Czyli w praktyce wypowiedzenie pozostaje podstawą ustania stosunku pracy, strony zaś uzgadniają jak długo będzie trwać okres tego wypowiedzenia. Przy czym aby można było skorzystać z tego przepisu, obie strony muszą się zgodzić na odpowiednie skrócenie okresu dokonanego wypowiedzenia. Brak zgody np. pracodawcy skutkuje koniecznością dochowania ustawowego okresu wypowiedzenia.

Umowa o pracę może również zostać rozwiązana za porozumieniem stron. Warunkiem jest zgoda pracodawcy i pracownika. Jeśli taka zgoda jest możliwa do uzyskania, strony mogą dowolnie negocjować moment rozwiązania umowy o pracę. Można ustalić, że np. umowa rozwiąże się po upływie 30 dni od zawarcia porozumienia, czy nawet „z dnia na dzień”, jeśli stronom pasuje takie rozwiązanie.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Wrońska-Zblewska


Katarzyna Wrońska-Zblewska
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo