Powrót z delegacji do zakładu pracy – co z podpisem na liście obecności

Michał Culepa
Michał Culepa
20.05.2016ARCHIWALNY

Powrót z delegacji do zakładu pracy – co z podpisem na liście obecności
Pytanie:

Pracownik, który jedzie w delegację ma wstawianą w listę obecności literkę D. Czy jeśli wróci do pracy tego dnia i będzie pracował na miejscu powinien podpisać listę obecności?

Odpowiedź:

Pracownik nie musi podpisywać listy obecności, ale jego przybycie do pracy i podjęcie obowiązków służbowych powinno być odnotowane w jego indywidualnej karcie ewidencyjnej czasu pracy.

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. W sytuacji, gdy pracownik, po powrocie z delegacji służbowej pojawi się w zakładzie pracy i przystąpi do wykonywania obowiązków służbowych, wówczas powinno to być potraktowane jako obecność w miejscu pracy.

Większość dnia w delegacji – listy obecności nie trzeba podpisywać

Kodeks pracy nakazuje uregulować przyjęty u danego pracodawcy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy w regulaminie pracy. Skoro pracownik przez większą część dnia przebywał poza zakładem i zostało to już oznaczone na liście obecności jako nieobecność z powodu wyjazdu służbowego, to należy uznać, że nie ma obowiązku podpisywania przez pracownika listy obecności.

Obecność w zakładzie – odnotowana w ewidencji

Pracodawca (konkretnie służby kadrowe) powinny jednakże odnotować w ewidencji czasu pracy jego powrót z delegacji bezpośrednio do zakładu pracy oraz jego obecność w pracy od określonej godziny. Pamiętać bowiem należy, że lista obecności stanowi jedynie potwierdzenie stawienia się do pracy o wyznaczonej rozkładem czasu pracy godzinie i nie może być traktowana jako element ewidencji czasu pracy ani też zastępować karty ewidencyjnej czasu pracy danego pracownika.

Autorem odpowiedzi jest: 

Michał Culepa


Michał Culepa
AUTOR
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo