Kiedy i w jakim wymiarze udzielać urlopu szkoleniowego

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
16.02.2015AKTUALNE

Pytanie:

Komu dokładnie przysługuje 6 dni urlopu szkoleniowego? Czy dotyczy to każdej formy edukacji – zarówno formalnej, jak i nieformalnej na poziomie ponadpodstawowym? Czy 6-dniowy urlop przysługuje studentom, czy mogą oni korzystać jedynie z 21-dniowego urlopu na ostatnim roku studiów? Czy 6 dni urlopu można wykorzystać jedynie na przygotowanie się do samego egzaminu na ostatnim etapie nauki, czy w każdym roku szkolnym/akademickim? Co ze szkoleniami i kursami – czy tu również należy się urlop szkoleniowy? Jak prawidłowo rozpoznać kiedy i komu on przysługuje?

Odpowiedź:

Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi podnoszącemu swoje kwalifikacje zawodowe w formie szkolnej lub pozaszkolnej, zakończonej egzaminem.

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Podnoszeniem kwalifikacji zawodowych można zatem nazwać uczęszczanie przez pracownika na studia, studia podyplomowe lub innego rodzaju kursy i szkolenia.

Prawo do urlopu nie zależy od formy dokształcania

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:

  • urlop szkoleniowy,

  • zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Urlop szkoleniowy udzielany jest w celu umożliwienia pracownikowi przygotowania się do egzaminu np. potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, dyplomowego, itp. A zatem samo uczestniczenie w kursie podnoszącym kwalifikacje zawodowe nie daje pracownikowi prawa do urlopu szkoleniowego. Konieczne jest przystąpienie do odpowiedniego egzaminu po zakończeniu kursu. Na prawo do urlopu szkoleniowego nie ma również wpływu czas trwania kursu podnoszącego kwalifikacje zawodowe pracownika.

A zatem jeżeli pracownik, który uczęszczać będzie na studia podyplomowe, zobowiązany będzie z ich końcem, do zdania egzaminu nabędzie prawo do urlopu szkoleniowego.

Zapamiętaj

Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Nie obejmuje on dni, w których trwa kurs czy szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe pracownika. Na czas samego kursu lub szkolenia pracownika ma prawo do odpłatnego zwolnienia z całości lub części dnia pracy.

6 lub 21 dni

Urlop szkoleniowy, bez względu na czas trwania nauki, kursu, szkolenia czy studiów przysługuje w wymiarze:

  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,

  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,

  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,

  • 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Egzamin eksternistyczny zdają osoby, które ukończyły 18 lat, ale nie uczą się w żadnej szkole. Zdanie egzaminu wiąże się z uzyskaniem świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, gimnazjum lub liceum ogólnokształcącego. Pracownicy, którzy korzystają z tej formy szkolenia mają prawo do sześciu dni płatnego urlopu szkoleniowego.

Prawo do sześciodniowego urlopu mają również np. pracujący maturzyści. Egzamin maturalny umożliwia bowiem uzyskanie świadectwa dojrzałości po ukończeniu liceum, czteroletniego technikum albo trzyletniego technikum dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych. Do urlopu uprawnia każdy rodzaj egzaminów maturalnych.

Natomiast egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe jest taki, którego zaliczenie pozwala na uzyskanie dyplomu potwierdzającego umiejętności zawodowe po ukończeniu m.in. zasadniczej szkoły zawodowej, czteroletniego technikum oraz trzyletniego technikum dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej. Osoby przystępując do takich egzaminów również mają prawo do sześciu dni wolnego na naukę.

Do 6-dniowego urlopu nie są jednak uprawnieni pracownicy odpytywani w trakcie sesji na studiach. Egzaminy takie nie są bowiem zwieńczeniem nauczania w uczelni. Studenci mogą liczyć na 21 dni urlopu szkoleniowego, ale dopiero na ostatnim roku studiów, bez względu na ich rodzaj.

Ma być egzamin – będzie urlop

Z urlopu szkoleniowego nie mogą korzystać również osoby uczęszczające na kursy/szkolenia, które nie kończą się egzaminami. Urlop szkoleniowy udzielany jest bowiem w celu umożliwienia pracownikowi przygotowania się do egzaminu. A zatem samo uczestniczenie w kursie podnoszącym kwalifikacje zawodowe nie daje pracownikowi prawa do urlopu szkoleniowego. Konieczne jest przystąpienie do odpowiedniego egzaminu po zakończeniu kursu/szkolenia. Na prawo do urlopu szkoleniowego nie ma również wpływu czas trwania kursu/szkolenia podnoszącego kwalifikacje zawodowe pracownika.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Kaleta


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo