Zwiększony wymiar urlopu dla wybranych pracowników w świetle przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu


Zwiększony wymiar urlopu dla wybranych pracowników w świetle przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu
Pytanie:

Kierownik jednego z oddziałów szpitalnych wystąpił z pismem do Prezesa Szpitala o przyznanie większego wymiaru urlopu wypoczynkowego dla lekarzy zatrudnionych w tym Oddziale w wymiarze 35 dni w roku . Kierownik oddziału uważa, że większy wymiar urlopu umożliwi odpowiednią ilość czasu wolnego na odpoczynek i regenerację sił, co jest koniecznym warunkiem pozostania obecnej kadry lekarskiej i pozwoli pozyskać nowych lekarzy do pracy na oddziale. Czy Prezes Szpitala może przyznać tylko lekarzom zatrudnionym w jednej komórce organizacyjnej większego wymiaru urlopu wypoczynkowego i czy jest to zgodne z przepisami prawa pracy i nie narusza zasady równego traktowania w zatrudnieniu zgodnie z art. 9 par.4 Kodeksu Pracy. Nadmieniam, że w Regulaminie pracy jest określony kodeksowy wymiar urlopu wypoczynkowego – 26 dni dla wszystkich pracowników.

Odpowiedź:

Przyznanie większego wymiaru urlopu tylko niektórym pracownikom zatrudnionym u danego pracodawcy prowadziłoby do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego na podstawie przepisów kodeksu pracy jest jednakowy dla wszystkich pracowników i wynosi:

  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

  • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Jedynym kryterium, od którego ustawodawca uzależnił liczbę dni przysługującego pracownikowi urlopu jest staż pracy. Na wymiar urlopu nie ma natomiast wpływu zajmowane stanowisko, czy rodzaj wykonywanej pracy.

Niektórzy pracownicy na mocy przepisów szczególnych mają jednak prawo do urlopu w większym wymiarze. Dotyczy to m.in. nauczycieli, sędziów i prokuratorów, czy kontrolerów NIK. W przypadku lekarzy przepisy nie przewidują jednak zwiększonego wymiaru urlopu, co oznacza, że tej grupie zawodowej przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze określonym w Kodeksie pracy.

Zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika wyrażoną w art. 18 Kodeksu pracy, pracodawca może ukształtować uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy w sposób korzystniejszy niż przewidują to powszechnie obowiązujące przepisy. Gdyby więc pracodawca zdecydował o przyznaniu wszystkim zatrudnionym u niego pracownikom prawa do urlopu wypoczynkowego w większym wymiarze niż określony w Kodeksie pracy, to takie działanie nie naruszałoby obowiązujących przepisów.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, zwiększony wymiar urlopu miałby jednak przysługiwać tylko lekarzom zatrudnionym w jednej komórce organizacyjnej szpitala. Takie rozwiązanie prowadziłoby więc do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, która nakazuje równe traktowanie pracowników m.in. w zakresie warunków zatrudnienia. Przyznanie większego wymiaru urlopu tylko pracownikom jednego z oddziałów szpitalnych stanowiłoby przejaw dyskryminacji w stosunku do pozostałych pracowników szpitala, którym przysługiwałby urlop w niższym – kodeksowym wymiarze. W konsekwencji działanie takie należałoby uznać za sprzeczne z przepisami.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo