Narzędzia:
Sprawdź, jak ustalać podstawę wymiaru zasiłków w przypadkach, gdy wynagrodzenie za pracę nie jest wypłacane przez pracodawcę w tym samym miesiącu, w którym została wykonana praca. Przekonaj się, jak ustalić podstawę, gdy składniki wynagrodzenia są wypłacane w terminie innym niż wynagrodzenie zasadnicze lub składniki wynagrodzenia zostały wypłacone po ustalonym terminie płatności. Sprawdź także zasady rozliczania wypłaconych świadczeń i ich wyrównań oraz ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla nauczycieli, którzy wynagrodzenie za pracę otrzymują w terminie innym niż pozostali pracownicy, tj. z góry za miesiąc, którego jeszcze nie przepracowali.
Wysokość wynagrodzeń pracowników oraz innych świadczeń ze stosunku pracy w prywatnych przedsiębiorstwach określają wewnętrzne regulacje płacowe i umowa o pracę. Teoretycznie nikt nie powinien wtrącać się do tych wewnętrznych uzgodnień, inaczej niż ma to miejsce u pracodawców publicznych (państwowych i samorządowych), w których limitowanie wysokości wynagrodzeń jest regułą. Jednak wbrew pozorom także w prywatnych firmach wysokość płac może podlegać weryfikacji, chociaż poszczególne składy Sądu Najwyższego spierają się od lat o to, czy sądom wolno to robić, w sytuacji gdy żądanie takie zgłasza pracodawca. Sprawdź, co to może oznaczać dla pracodawcy.
Niemożność wykonywania pracy z powodu decyzji o kwarantannie traktowana jest na równi z chorobą. W okresie kwarantanny pracownikowi przysługują świadczenia pieniężne z tytułu choroby, czyli adekwatnie do okoliczności wynagrodzenie chorobowe. Sprawdź, jak płacić za czas kwarantanny w zależności od tego, czy pracownik w jej trakcie wykonuje pracę czy też nie.
W ciągu ostatnich kilku tygodni liczba zachorowań na COVID-19 stale wzrasta. Chorują wszyscy – pracodawcy, pracownicy, zleceniobiorcy, klienci, a nawet lekarze profilaktycy. Służby sanitarne nie nadążają z wydawaniem pisemnych decyzji o nakładanych kwarantannach i posiłkują się kontaktem telefonicznym dla usprawnienia obiegu informacji. Co jednak w sytuacji, gdy sanepid nie odzywa się w ogóle, a pracownik powinien przebywać na kwarantannie? Jak usprawiedliwić taką nieobecność, na jakiej podstawie wypłacać wynagrodzenie lub zasiłek? A może po prostu udzielić urlopu wypoczynkowego?
Pracownik w dniu 20 października 2020 r. trafił do szpitala na operację planową. Wypłata wynagrodzenia jest ustalona na 26 października. Pracodawca był o tym poinformowany, wie też, że nieobecność będzie dłuższa, wyraził na to zgodę. Pracownik nie dostarczył przed wypłatą ZUS ZLA ani żadnego innego dokumentu dotyczącego jego pobytu w szpitalu lub na zwolnieniu. Jak potraktować dni od 20 do31 października, aby właściwie naliczyć wypłatę?
Jak dokonać potrąceń komorniczych u pracownika, który zatrudniony jest na umowie o pracę i umowie zlecenia u tego samego pracodawcy?
Płatnicy, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii korona wirusa, zaległe zaliczki na PIT pobrane w kwietniu 2020 roku powinni uiścić w terminie do 20 października.
Czy nauczycielowi należy się wynagrodzenie w dniu, w którym został oddelegowany służbowo do sądu rodzinnego?
Spółka kapitałowa ma zamiar powołać członka zarządu na podstawie Uchwały zgromadzenia wspólników. Spółka nie zatrudnia pracowników. Spółka nie jest zarejestrowana jako płatnik składek ZUS czy podatku dochodowego od osób fizycznych. W spółce nie są sporządzane listy płac. Osoba, która zostanie powołana na Członka Zarządu, złoży oświadczenie o niepotrącaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych - samodzielne rozliczenie w PIT rocznym. Czy w takim przypadku możliwa jest wypłata wynagrodzenia w wysokości wynikającej z uchwały o powołaniu na podstawie zwykłego wniosku o płatność? Czy spółka powinna zarejestrować się jako płatnik PIT do celów sporządzenia PIT-11?
W związku ze zmianą przepisów w sprawie delegowania pracowników za granicę proszę o wyjaśnienie, czy powinniśmy zapewnić naszym pracownikom oddelegowanym do firmy matki w Niemczech, stawek i wszelkich dodatków płacowych obowiązujących w Niemczech. Nadmieniam, iż delegacje zaczęły się od 23 lipca 2020 r. i mają trwać do końca tego roku.
Praktyka pokazuje, że w skład gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych wchodzą osoby, które najczęściej już pracują w różnych urzędach, instytucjach lub służbach publicznych. Zasady naboru i wynagradzania członków pozostawiono władzom lokalnym. Praca w takim gremium pozwala sprawdzić swoje umiejętności i nabyć nowe kompetencje oraz dodatkowe wynagrodzenie.
Czy muzeum lub dom kultury może fotografować lub w inny sposób utrwalać przedmiot z wystawy, a następnie rozpowszechniać go na ulotkach, plakatach lub w internecie? Czy z tego tytułu należy się twórcy wynagrodzenie? Aby rozwiać te i inne wątpliwości, wprowadzono do ustawy o prawie autorskim specjalną formę dozwolnego użytku (art. 333). Przyjrzyjmy się bliżej, kto może skorzystać z tego ustawowego wyjątku i na jakich zasadach.
Przedsiębiorca może obniżyć wymiar czasu pracy maksymalnie o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Sprawdź odpowiedzi na pytania pracodawców w tym zakresie.
Zleceniodawca, jako płatnik, a nie zleceniobiorca, ma prawo złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty z tytułu nienależnie wpłaconego podatku od wynagrodzenia zagranicznego zleceniobiorcy. Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 lipca 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.453.2020.2.AKU).
Mamy podpisaną umowę zlecenia z osobą przeprowadzającą próby z zespołem wokalnym. W umowie zapisano że przysługuje wynagrodzenie 1.000,00 zł miesięcznie. Próby odbywają się w poniedziałki. Jak prawidłowo obliczyć wynagrodzenie, jeżeli przeważnie w miesiącu są 4 poniedziałki, jednak w niektórych miesiącach jest ich 5. Albo jeżeli próby odbywały się nie od początku miesiąca, tylko załóżmy od drugiego poniedziałku? Czy może trzeba zmienić zapis w umowie?
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone