składki ZUS

Odprawa emerytalna przy likwidacji stanowiska pracy – co ze składkami ZUS

Odprawa emerytalna przy likwidacji stanowiska pracy – co ze składkami ZUS (interpretacja ZUS z 27 sierpnia 2021 r., DI/200000/43/547/2021 – omówienie)

Odprawa emerytalna wypłacona pracownikowi na mocy porozumienia zawartego z pracodawcą, będąca rekompensatą za rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem z powodu likwidacji stanowiska pracy, może być wyłączona z podstawy wymiaru składek ZUS. Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie (decyzja nr 547/2021 z 27 sierpnia 2021 r., w sprawie DI/200000/43/547/2021).

Stan faktyczny

Przedsiębiorca w 2020 r. rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę na mocy porozumienia stron – likwidacja stanowiska pracy, zgodnie z przepisami ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r., poz. 1969).

W zawartym porozumieniu zawarto następujący zapis: „Pracodawca oświadcza, że w dniu przejścia pracownika na emeryturę, jeżeli do tego dnia pracownik nie podejmuje pracy, wypłaci pracownikowi odprawę emerytalną zgodnie z przepisami obowiązującymi u pracodawcy. W takim przypadku pracownik zobowiązany jest dostarczyć pracodawcy decyzję z ZUS o przyznaniu świadczenia emerytalnego”. Wewnętrzne przepisy obowiązujące u przedsiębiorcy, dotyczące naliczania i wysokości odpraw emerytalnych, są korzystniejsze od przepisów Kodeksu pracy. Pracownik nabędzie uprawnienia emerytalne we wrześniu 2021 r.

Ustawa systemowa 2022 – przegląd najważniejszych zmian dla płatników i ubezpieczonych

Szykują się duże zmiany w ustawie systemowej. Część z nich zostanie wprowadzona już 1 stycznia 2022 r. Sprawdź, jakie rozwiązania są przewidziane dla płatników składek i ubezpieczonych. Przekonaj się także, jakie zmiany zajdą w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Co zmieni się w zakresie naliczania odsetek za zwłokę
  • Co oznacza dla płatnika składek, że ZUS będzie mógł potrącić nieopłacone składki oraz inne należności z wypłaconych świadczeń
  • Od kiedy będzie zawieszony bieg terminu przedawnienia
  • W jakim przypadku ZUS będzie zawiadamiał płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek, które mogą być zwrócone
  • W jakim terminie płatnik składek będzie musiał założyć PUE ZUS, jeśli go jeszcze nie posiada
  • Co zmieni się w terminach składania korekt dokumentów (deklaracji rozliczeniowej i imiennego raportu miesięcznego)
  • Kiedy należności cywilnoprawne będą mogły być z urzędu umarzane w całości
  • Jak będzie wyglądała elektronizacja wniosków o wydanie zaświadczenia A1
  • Praca w trakcie ZUS ZLA czy też wykorzystywanie ZUS ZLA w sposób sprzeczny z jego celem będzie powodował, że wypłacone świadczenie będzie świadczeniem nienależnym – co to oznacza dla płatników składek i ubezpieczonych
  • Jakie nowe kompetencje będzie miał inspektor kontroli ZUS

Zmiana dotycząca dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – od 1 stycznia 2022 r.

W przypadku wznowienia działalności gospodarczej przez osobę, która nie podlegała dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu przed dniem, od którego nastąpiło zawieszenie tej działalności osoba ta będzie miała 7 dni na przekazane zgłoszenia do ZUS i zgłoszenie się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli w tym terminie zgłoszenie zostanie przekazane, to objecie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wskazanego w zgłoszeniu. Jeżeli więc wznowienie działalności nastąpi od 1. dnia danego miesiąca, a zgłoszenie zostanie przekazane najpóźniej 8. dnia i prowadzący działalność wskaże tam jako datę podlegania ubezpieczeniu chorobowemu 1. dnia danego miesiąca, to od tej daty nastąpi objęcie ubezpieczeniem. Jeżeli zgłoszenie zostanie przekazane po upływie 7 dni, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od daty przekazania zgłoszenia do ZUS.

Zmiana polega więc na wprowadzeniu takiej samej zasady obejmowania osoby prowadzącej działalność ubezpieczeniem chorobowym zarówno, gdy osoba ta rozpoczyna prowadzenie działalności, jak i gdy po okresie zawieszenia ją wznawia.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zgłosi się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, będzie temu ubezpieczeniu podlegała aż do złożenia wyrejestrowania. Nie wcześniej jednak niż do dnia, kiedy zgłoszenie zostało złożone w ZUS.

Oznacza to, że osoba prowadząca działalność nie będzie już wyłączana z ubezpieczenia chorobowego z powodu opłacenia składek po terminie lub opłacenia składek w zaniżonej wysokości.

Czy można wyłączyć z podstawy wymiaru składek część składek od umów zlecenia za byłych pracowników

Czy można wyłączyć z podstawy wymiaru składek część składek od umów zlecenia za byłych pracowników

Wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne podlega część składek przypadających po stronie byłych pracowników pracodawcy, a pokrywanych w całości przez pracodawcę. Chodzi o składki naliczane od umów zlecenia, w sytuacji, gdzie beneficjentem usług świadczonych przez firmę zewnętrzną był pracodawca. Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie (decyzja Nr 408/2021 z 2 czerwca 2021 r., w sprawie WPI/200000/43/408/2021).

Składki ZUS przy umowie zlecenia – stan faktyczny

Na podstawie kontroli przeprowadzonej przez ZUS przedsiębiorca został uznany za ostatecznego beneficjenta usług świadczonych przez firmę zewnętrzną, z którą pracownicy przedsiębiorcy współpracowali na podstawie umów zlecenia. W związku z tym przedsiębiorca jest zobowiązany odprowadzić pełne składki od wartości umów zlecenia. Przedsiębiorca zdecydował się pokryć również składki w części przypadającej po stronie pracownika (społeczne i zdrowotne) i nie będzie wnioskował o zwrot tych składek od pracowników. Po konsultacji z Krajową Informacją Skarbową przedsiębiorca wie, że wartość opłaconych składek przez pracodawcę za pracownika stanowi:

  • dla obecnych pracowników – przychód ze stosunku pracy; należy pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy i wartość przychodu uwzględnić w rocznej deklaracji PIT-11;
  • dla byłych pracowników – przychód z innych źródeł; nie należy pobierać zaliczki na podatek, należy wystawić na koniec roku PIT-11, a byli pracownicy są zobowiązani samodzielnie odprowadzić podatek od wartości przychodu.
Praca zdalna – czy naliczać składki ZUS od świadczeń, które rekompensują koszty pracy zdalnej

Praca zdalna – czy naliczać składki ZUS od świadczeń, które rekompensują koszty pracy zdalnej

Pracodawca ma prawo przyznać pracownikom jednorazowe świadczenie, które ma zrekompensować pracownikom ponoszone przez nich koszty związane z pracą zdalną. Chodzi o świadczenie, które nie jest przychodem ze stosunku pracy. Od takiego świadczenia nie nalicza się składek ZUS. Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku (decyzja Nr 236/2021 z 20 maja 2021 r., w sprawie DI/100000/43/283/2021).

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jak pracodawca powinien interpretować art. 3 ust. 4 i 5 ustawy o COVID

Stan faktyczny

Przedsiębiorca wskazał, że jest członkiem grupy kapitałowej specjalizującej się w dostarczaniu usług konsultingu i outsourcingu IT dla biznesu. W marcu 2020 r., ze względu na wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, wywołanego przez wirus SARS-CoV-2, wnioskodawca, na podstawie art. 3 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych polecił wszystkim swoim pracownikom wykonywanie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

Praca wykonywana jest przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (systemy informatyczne, e-mail, telefony służbowe, komunikator). Co do zasady, pracownicy wykonują pracą zdalną z miejsca zamieszkania. Do wykonywania pracy pracownik musi posiadać odpowiednie meble biurowe zapewniające prawidłową ergonomię pracy.

Stosunek pracy i pozarolnicza działalność – co ze składkami ZUS

Przychody ze stosunku pracy i pozarolniczej działalności gospodarczej – co ze składkami ZUS (interpretacja ZUS z 30 kwietnia 2021 r., WPI/200000/43/373/2021 – omówienie)

Umowa o pracę stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych. Natomiast dla osób równocześnie prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązkowy tytuł do podlegania ubezpieczeniom ustalany jest w zależności od wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy. W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie (decyzja nr 373/2021 z 30 kwietnia 2021 r., w sprawie WPI/200000/43/373/2021).

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy osoby będące pracownikami spełniającymi jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów niż umowa o pracę, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym także z innych tytułów
  • Czy ZUS może wydać interpretację w sprawie wypłaty wynagrodzenia i opłacenia zaległych składek przez pracodawcę przedsiębiorcy

Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w odniesieniu do niżej opisanego stanu faktycznego.

Przedsiębiorca od 1 lipca 2019 r. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w spółce. Wynagrodzenie określone w umowie o pracę jest ustalone w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu o pracę; tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2207). Przedsiębiorca poinformował, że pracodawca wypłaca wynagrodzenia nieterminowo, a od grudnia 2019 r. nie wypłaca go w ogóle.

Ponadto, pracodawca przedsiębiorcy ma również zaległości w składkach ZUS. Przedsiębiorca od 7 stycznia 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i został zgłoszony do ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA jako osoba wykonująca działalność gospodarczą z kodem 051000. Przedsiębiorca poinformował, że nie wystawia faktur dla swojego pracodawcy, a z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej odprowadza składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w wysokości określonej przepisami.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo