choroba pracownika

Weekendowa przerwa w chorobie – czy potrzebne są badania kontrolne (nowe stanowisko)

Weekendowa przerwa w chorobie – czy potrzebne są badania kontrolne (nowe stanowisko)

Jeśli pracownik wraca do pracy po ponad 30-dniowym okresie choroby, trzeba wysłać go na badania kontrolne. Bez orzeczenia lekarskiego o zdolności pracownika do pracy nie można go wówczas dopuścić do wykonywania pracy. co, kiedy pracownik miał dwa zwolnienia np. w jednym miesiącu, a pomiędzy była przerwa weekendowa?

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy w sytuacji, kiedy pracownik miał zwolnienie lekarskie np. na 15 dni, a potem dostał ciągiem kolejne np. na 20 dni, to czy po tym drugim zwolnieniu trzeba wysłać pracownika na badania kontrolne?
  • Co w przypadku krótkiej przerwy weekendowej w zwolnieniu, np. pracownik miał 20 dni zwolnienia, potem wolny weekend (bez ani jednego dnia pracy) i potem 15 dni zwolnienia?
  • Czy rozpatrujemy te zwolnienia razem – czyli trzeba wysłać na badania?
  • Czy też osobno – i badania są niepotrzebne?
  • Czy pracodawca może wysłać pracownika na badania w tego typu przypadkach?

Przeczytaj też:

Obejrzyj:

Jak rozwiązać stosunek pracy z problematycznym pracownikiem po długotrwałej nieobecności

Pytanie:

Mamy pracownicę, który po urlopach związanych z rodzicielstwem bez słowa od razu poszła na zwolnienie lekarskie, pracownicy nie było dobrych 4 lat. W restauracji zmieniła się kadra menadżerska (ta pracownica również była menadżerem). Na polecenie właściciela spółki chcemy rozwiązać stosunek pracy z tą pracownicą. Pracownica nie chce polubownie, jest bardzo problematyczna i roszczeniowa, nasyła na firmę kontrole i nie odbiera od menagerów telefonów. Wiem, że można wręczyć jej wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony na podstawie kryterium doboru, chciałabym poprawnie sformułować przyczynę wypowiedzenia, bardzo proszę o pomoc.

Pracownik długo choruje – jakie obowiązki ma pracodawca

Pracownik długo choruje – jakie obowiązki ma pracodawca

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim nabywa prawo najpierw do wynagrodzenia chorobowego, następnie zasiłku chorobowego, a następnie do świadczenia rehabilitacyjnego. Z kolei pracodawca musi znaleźć zastępstwo dla pracownika, który długo przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jakie jeszcze inne ma obowiązki pracodawca, o tym dowiesz się z materiału video przygotowanego przez eksperta, radcę prawnego Andrzeja Radzisława.  

Choroba w czasie urlopu wypoczynkowego – jak rozliczyć

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo