badania kontrolne pracownika

Przerwa między nieobecnościami chorobowymi a kontrolne badania pracownika

Przerwa między nieobecnościami chorobowymi a kontrolne badania pracownika

Załóżmy, że pracownik ma nieobecność chorobową przez 20 dni, a potem jest wolny weekend bez nieobecności chorobowych. Następnie ponownie jest nieobecność chorobowa trwająca 15 dni, jak to taktować? Jako jeden okres chorobowy trwający powyżej 30 dni? Czy w związku z tym trzeba wysłać pracownika na badania kontrolne? Poznaj stanowisko resortu rodziny w tej sprawie.

Powrót pracownika z dłuższego zwolnienia lekarskiego niedługo przed rozwiązaniem umowy terminowej – czy można zwolnić ze świadczenia pracy i co z badaniami kontrolnymi

Jak zaewidencjonować nieobecność w pracy w związku z oczekiwaniem na badania kontrolne

Jak zaewidencjonować nieobecność w pracy w związku z oczekiwaniem na badania kontrolne

Często bywa tak, że pracownik po zakończeniu choroby dłuższej niż 30 dni musi poczekać na przeprowadzenie badań kontrolnych dwa czy trzy dni. W takiej sytuacji pojawia się m.in. pytanie czy należy to zaewidencjonować jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy bez prawa do wynagrodzenia czy z prawem do wynagrodzenia. Poznaj najnowsze stanowisko resortu pracy na ten temat.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy należy to zaewidencjonować jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy bez prawa do wynagrodzenia? Bo nie jest to – jak się wydaje - czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami, gdyż w tym czasie pracownik nie mógłby pracować, bo nie ma badań.
  • Jeżeli jest to okres usprawiedliwionej nieobecności – to czy można dokonać wypowiedzenia po długotrwałej chorobie (ponad 30 dni) bez przeprowadzenia badań kontrolnych, nawet gdyby pracodawca nie miał zamiaru dopuszczenia pracownika do pracy w okresie wypowiedzenia? Zgodnie bowiem z art. 41 KP pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Co się stanie, gdy pracownik nie otrzyma zdolności do pracy? Na jakich zasadach można będzie rozwiązać stosunek pracy (dopiero po co do zasady 181 dniach)?
  • Czy jeżeli uznać, że nie trzeba przeprowadzać badania kontrolnego – to na jakiej podstawie można nie dopuścić pracownika do pracy w okresie wypowiedzenia? Czy można mu w tym czasie udzielić urlopu wypoczynkowego ( z zastrzeżeniem, że nie można go z tego urlopu odwołać)? Czy można zwolnić z obowiązku świadczenia pracy pracownika, który nie może być do niej dopuszczony (bo nie ma badań)?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo