Informowanie o tworzeniu rady pracowników przez pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników po rozszerzeniu działania ustawy

Katarzyna Tryniszewska
31.03.2008ARCHIWALNY

Informowanie o tworzeniu rady pracowników przez pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników po rozszerzeniu działania ustawy

W naszej firmie zatrudnionych jest ponad 100 osób i nie działają reprezentatywne organizacje związkowe. W 2006 r., po powiadomieniu pracowników o prawie do wyboru rady pracowników, taki wniosek nie wpłynął. Czy w związku ze zmianami w przepisach prawnych obowiązujących w 2008 r. mamy obowiązek ponownego powiadomienia pracowników o prawie do powołania rady?

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 100 pracowników, którzy w 2006 r. dopełnili obowiązku poinformowania pracowników o prawie tworzenia rady pracowników, w 2008 r. nie muszą ponownie informować o tym pracowników. Obowiązek informacyjny dotyczy pracodawców zatrudniających od 24 marca 2008 r. co najmniej 50 pracowników.

1. Pracodawcy zatrudniający co najmniej 100 pracowników informowali do 25 września 2006 r.

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 100 pracowników i prowadzący działalność gospodarczą, u których nie działały reprezentatywne organizacje związkowe, mieli obowiązek poinformowania pracowników (w sposób przyjęty u danego pracodawcy) o prawie pracowników do wyboru rady pracowników i jej uprawnieniach. Informację należało przekazać w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (tzw. ustawa o radach pracowników). Ustawa weszła w życie 25 maja 2006 r. A zatem termin na powiadomienie pracowników upłynął 25 września 2006 r. Następnie pracodawca powinien oczekiwać na pisemny wniosek grupy co najmniej 10% pracowników. Od tego wniosku zależało bowiem, czy zostaną przeprowadzone wybory członków rady pracowników. Jeśli pracodawca nie otrzymał takiego wniosku, nie musiał tworzyć rady pracowników.

2. Do 23 lipca 2008 r. poinformowanie o tworzeniu rady pracowników - tylko dla mniejszych pracodawców

Natomiast od 24 marca 2008 r. przepisy ustawy o radach pracowników obejmą także mniejszych pracodawców prowadzących działalność gospodarczą, tj. zatrudniających co najmniej 50 pracowników. To ich będą dotyczyć obowiązki informacyjne wynikające z ustawy o radach pracowników. Na przykład pracodawcy, u których nie działają reprezentatywne związki zawodowe, do 23 lipca 2008 r. mają obowiązek poinformować pracowników (w sposób przyjęty u danego pracodawcy) o prawie pracowników do wyboru rady pracowników i jej uprawnieniach. Taki obowiązek nie dotyczy już pracodawców, którzy zrealizowali go w 2006 r., kiedy ustawa obejmowała swoim działaniem pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników. Oznacza to, że pracodawcy ci nie muszą już ponawiać informacji o prawie wyboru członków rady pracowników. Obowiązek ten już wypełnili zgodnie z ustawą i pracownicy wiedzą, że prawo tworzenia rady pracowników im przysługuje.


Podstawa prawna
» art. 1 ust. 2, art. 2 pkt 1, art. 4 ust. 4, art. 8 ust. 1, art. 25 ust. 2, art. 26 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 28 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. z 2006 r. nr 79, poz. 550).


Autor: Katarzyna Tryniszewska


AUTOR
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, autorka publikacji z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w sprawach z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo