Umowa na zastępstwo po dwóch umowach na czas określony

Marcin Dawidziuk
06.11.2012AKTUALNE

Umowa na zastępstwo po dwóch umowach na czas określony
Pytanie:

Z pracownikiem zawarliśmy dwie kolejno następujące po sobie umowy na czas określony. Pracodawca nie chce się wiązać się na stałe z pracownikiem, gdyż jego zatrudnienie było związane z nieobecnością innych pracowników (urlopy macierzyńskie i wychowawcze). Czy pracodawca może zawrzeć z pracownikiem po dwóch umowach na czas określony umowę na zastępstwo i czy ta umowa nie będzie automatycznie traktowana jako umowa zawarta na czas nieokreślony?

Odpowiedź:

Po dwóch umowach na czas określony pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę na zastępstwo. Umowa ta nie jest objęta limitem umów określonym art. 251 kodeksu pracy.

Umowy na zastępstwo wyłączone są spod regulacji stanowiącej, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

Przepis art. 251 § 3 pkt 1 Kodeksu pracy stanowi bowiem, że zasada przekształcania trzeciej umowy o pracę na czas określony w umowę na czas nieokreślony nie dotyczy umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Marcin Dawidziuk

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo