Kiedy pracownicy odpowiadają za szkodę w równych częściach

Monika Frączek
Monika Frączek
23.02.2015AKTUALNE

Pytanie:

Nasz kontrahent, ze względu na stwierdzone wady, zareklamował dostarczony towar. Okazało się, że wady powstały w procesie produkcyjnym, co świadczy o tym, że pracownicy wykonywali swoje obowiązki niesumiennie i niestarannie. Pracodawca, po wyliczeniu poniesionych strat, chce obciążyć pracowników kosztami źle wykonanego zlecenia, transportu oraz innymi kosztami reklamacji. Kwota będzie na pewno wyższa niż 3-miesięczne wynagrodzenie pracownika. Czy kwotę reklamacji można podzielić na winnych pracowników i zobowiązać każdego do spłaty w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia?

Odpowiedź:

Tylko jeśli pracodawca nie jest w stanie ustalić stopnia winy każdego z pracowników, będą oni odpowiadać za szkodę w równych częściach. W takim przypadku pracodawca może żądać od każdego z nich odszkodowania nie przekraczającego 3-miesięcznego wynagrodzenia.

Jeżeli szkoda została wyrządzona przez kilku pracowników to każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych.

Pracownicy mogą odpowiadać w równych częściach...

Zatem, żeby prawidłowo postąpić, pracodawca w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, czy jest w stanie ustalić stopień winy poszczególnych pracowników i przyczynienie się każdego z nich do wyrządzenia szkody. Dopiero kiedy nie jest możliwe takie ustalenie – można przyjąć, że pracownicy odpowiadają w częściach równych.

...i każdy z nich zapłaci 3-miesięczne odszkodowanie

Trzeba przy tym pamiętać, że pracownik odpowiada materialnie, jeżeli wyrządził pracodawcy szkodę ponieważ nie wykonał lub nienależycie wykonał swoje obowiązki, a powstała szkoda jest normalnym następstwem działania lub zaniechania (braku działania) pracownika.

Ponadto, za szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej pracownik odpowiada w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę. Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej nie może przewyższać 3-miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Regulacja ta dotyczy każdego z pracowników, jeśli kilku z nich wyrządziło szkodę pracodawcy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Monika Frączek


Monika Frączek
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy, uczestnik prac legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Prowadząca szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo