Rozwiązanie stosunku pracy z pracownicą powracającą z urlopu wychowawczego w razie niewypłacalności lub likwidacji pracodawcy

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
02.04.2007AKTUALNE

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownicą powracającą z urlopu wychowawczego w razie niewypłacalności lub likwidacji pracodawcy

Nasza pracownica niebawem wróci do pracy z urlopu wychowawczego. Spółka od dłuższego czasu nie przynosi dochodów i nie ma funduszy na jej likwidację. Uzgodniliśmy z pracownicą, że rozwiążemy z nią umowę za wypowiedzeniem. Czy możemy skrócić okres wypowiedzenia do 1 miesiąca? Jeśli tak, to co zrobić z pracownicą przez ten miesiąc?

Można skrócić pracownicy okres wypowiedzenia do jednego miesiąca i na ten czas zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy. Najpierw jednak należy udzielić jej należnego urlopu wypoczynkowego oraz 3 dni zwolnienia na poszukiwanie pracy.

1. Okres wypowiedzenia można skrócić

Pracownicy zatrudnionej na czas nieokreślony przez okres co najmniej 3 lat przysługuje 3 miesięczny okres wypowiedzenia. W przypadku ogłoszenia likwidacji lub upadłości firmy bądź z innych przyczyn niedotyczących pracownika można jednak skrócić okres wypowiedzenia do jednego miesiąca. Nie trzeba mieć na to zgody pracownicy, ale należy wypłacić jej odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałe 2 miesiące wypowiedzenia (obliczone jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy).

Umowa o pracę kończy się z upływem skróconego okresu wypowiedzenia
W świadectwie pracy wpisać należy, że umowa trwała do końca skróconego okresu wypowiedzenia. Natomiast okres, o który wypowiedzenie zostało skrócone należy wpisać w punkcie 4.6 świadectwa pracy, ponieważ jest on wliczany stażu pracy pracownicy.

2. Można udzielić urlopu i zwolnić ze świadczenia pracy

Już pierwszego dnia po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego można wręczyć jej wypowiedzenie ze skróconym do jednego miesiąca okresem wypowiedzenia. Jeżeli dopuszczenie pracownicy do pracy nie jest możliwe można zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za ten okres. Zanim to jednak nastąpi, warto udzielić jej należnego urlopu wypoczynkowego w wysokości proporcjonalnej od dnia powrotu z urlopu wychowawczego do końca skróconego okresu wypowiedzenia. Pamiętać także trzeba dodatkowo o 3 dniach zwolnienia na poszukiwanie pracy.

3. Dobrym rozwiązaniem jest urlop bezpłatny

Po wręczeniu wypowiedzenia można także zaproponować pracownicy urlop bezpłatny. Do tego potrzebny jest jednak jej pisemny wniosek. Jeżeli więc pracownica nie będzie chciała pójść na taki urlop nie można udzielić go samodzielnie. Gdyby jednak złożyła wniosek o urlop bezpłatny od razu po urlopie wychowawczym do końca okresu wypowiedzenia, nie podejmując pracy wówczas w ogóle nie będzie jej przysługiwał urlop wypoczynkowy.


Podstawa prawna
art. 361, art. 37, art. 174 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,
§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.


Autor: Katarzyna Wrońska - Zblewska


Katarzyna Wrońska-Zblewska
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo