Wypełnianie ewidencji czasu pracy w przypadku pracy zmianowej przypadającej w porze nocnej

Monika Wacikowska
Monika Wacikowska
17.12.2007AKTUALNE

Wypełnianie ewidencji czasu pracy w przypadku pracy zmianowej przypadającej w porze nocnej

Pracownicy pracują w systemie pracy zmianowej w podstawowym systemie czasu pracy (8 godzin dziennie). Zmiana nocna zaczyna się zawsze w niedzielę, np. o 18.00, i trwa do 2.00 w poniedziałek. Oprócz tego dnia pracują jeszcze 4 dni w tygodniu, przy czym ostatni dzień pracy dla tej zmiany zaczyna się w piątek o 18.00 i kończy o 2.00 w sobotę. Czy praca w 1. dniu powinna być zapisywana pod niedzielą, czy pod poniedziałkiem? Jak prawidłowo wpisać ten tydzień w kartę pracy zakładając, że pracownik z poniedziałku na wtorek ma dzień wolny? Czy za godziny z niedzieli należy się jeszcze jakiś dodatek?

W ewidencji czasu pracy pracę zapisuje się w tym dniu, w którym się ona rozpoczęła. Za godziny pracy w niedzielę nie należy się w tym przypadku dodatek. Natomiast dodatek należy się za pracę w nocy, bez względu na to, czy przypada ona w niedzielę.

1. W ewidencji pracę wpisuje się w dniu, w którym praca się rozpoczęła

Pracodawca ma obowiązek zakładać i prowadzić odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy, w zakresie obejmującym m.in. pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Karta ewidencji czasu pracy to zatem nic innego, jak opis czasu pracy w każdej dobie. Należy zwrócić uwagę, że przepisy regulujące czas pracy odnoszą się do doby rozumianej jako kolejne 24 godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy, nie zaś do doby kalendarzowej. W związku z tym, opisując czas pracy w ewidencji, należy posługiwać się również taką definicją. Jeśli zatem pracownik rozpoczyna pracę o 18.00 w niedzielę i kończy ją w poniedziałek o 2.00, to pracę tę należy opisać w ewidencji czasu pracy pod datą z dnia, w którym pracownik pracę tę rozpoczął, czyli w niedzielę. Jeśli zaś z poniedziałku na wtorek pracownik ma korzystać z dnia wolnego od pracy, to pod datą poniedziałkową, w ewidencji czasu pracy, wpisuje się dzień wolny, gdyż ten dzień wolny zaczyna się w poniedziałek.

2. Dodatek należy się za pracę w nocy

Jeśli pracownicy pracują po 5 dni w tygodniu przez 8 godzin na dobę, to oznacza, że mają zapewnione nie tylko dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, ale również dni wolne za pracę w niedzielę. Zapewnienie dnia wolnego za pracę w niedzielę zwalnia zaś pracodawcę z obowiązku wypłacania dodatku za pracę w niedzielę. Trzeba jedna pamiętać, że za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikom przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% godzinowej stawki minimalnego wynagrodzenia. Dlatego za każdą godzinę takiej pracy, bez względu na to, czy przypada ona w niedzielę, czy w innym dniu, należy wypłacić pracownikowi taki dodatek.


Podstawa prawna
» § 8 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286),
» art. 128 § 3 pkt 1, art. 129 § 1, art. 146, art. 149 § 1, art. 1518 § 1, art. 15111 § 1 pkt 1 i § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Autor: Monika Wacikowska


Monika Wacikowska
AUTOR
Prawnik, właściciel firmy Platforma Kadrowa, specjalizuje się w zagadnieniach czasu pracy oraz czasu pracy kierowców

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo