Refundacja okularów dla pracownika kupionych bez zaświadczenia lekarskiego

Ewa Drzewiecka
Ewa Drzewiecka
14.04.2015AKTUALNE

Pytanie:

Pracownik podczas badań okresowych nie otrzymał wpisu, że potrzebna jest praca w okularach korekcyjnych. Jednak jego wzrok pogorszył się i musi kupić okulary. Czy w takiej sytuacji mamy prawo dofinansować mu zakup okularów?

Odpowiedź:

Należy wstrzymać się z decyzją o dofinansowaniu zakupu okularów i skierować pracownika na badania profilaktyczne, mimo aktualności posiadanego przez niego orzeczenia. Jeżeli lekarz stwierdzi, że pogorszenie wzroku ma związek z pracą przy komputerze i potrzebne są okulary, dopiero wówczas należy zapewnić szkła i oprawy w standardzie podstawowym. Musi być przy tym spełniony warunek użytkowania przez podwładnego monitora przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Ponadto, należy wziąć pod uwagę, że dotyczy to osoby użytkującej w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Pracownika trzeba skierować na badania

Z powyższego wynika, że samo pogorszenie wzroku nie oznacza obowiązku refundacji przez firmę zakupu okularów. Musi być aktualne orzeczenie wynikające z badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych.

Jeżeli jednak nie przewiduje ono okularów, a wzrok pracownika pogorszył się, należy skierować podwładnego na ponowne badania okresowe, a pracownik, zgodnie z art. 211 pkt 5 Kodeksu pracy ma obowiązek poddać się takiemu badaniu. Orzeczenie lekarskie zachowuje bowiem aktualność w okresie w nim wymienionym, ale staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r., sygn.. akt I PK 44/02, OSNP 2004/12/209).

Refundacja bez zaświadczenia – możliwa, ale bez preferencji w PIT i ZUS

Oczywiście pracodawca może zachować się wobec pracownika korzystniej niż przewidują to przepisy i refundować okulary bez badań profilaktycznych. Jednak w takiej sytuacji będzie to dobrowolna refundacja, a nie wynikająca z przepisów, co oznacza, że wartość przyznanego świadczenia nie będzie podlegać zwolnieniu podatkowemu.

Autorem odpowiedzi jest: 

Ewa Drzewiecka


Ewa Drzewiecka
AUTOR
Dr nauk prawnych, specjalistka prawa pracy, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo