świadczenie rehabilitacyjne

Wyczerpanie okresu zasiłkowego i rocznego świadczenia rehabilitacyjnego – czy można rozwiązać umowę o pracę

Pytanie:

Pracownik wykorzystał okres zasiłkowy 182 dni oraz roczne świadczenie rehabilitacyjne, które było przyznane do 11 kwietnia 2024 r. 12 kwietnia 2024 pracownik otrzymał niezdolność do pracy. Co teraz może zrobić pracodawca, jak rozwiązać umowę na czas nieokreślony? Pod koniec kwietnia pracownik powinien dostać nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy - czy należy ją wypłacić? Prawdopodobnie pracownik dostanie decyzję o przyznaniu renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (tyle przekazał pracodawcy). Czy po otrzymaniu takiej decyzji należy wypłacić odprawę?

Wcześniejszy powrót do pracy pracownika na świadczeniu rehabilitacyjnym

Pytanie:

Pracownikowi po wyczerpaniu 182 dni okresu zasiłkowego zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 5 miesięcy. Decyzja została wydana przez ZUS w styczniu 2024 r. Obecnie pracownik zgłosił, że chce powrócić do pracy (nie ukrywając, że chce dzięki temu uniknąć rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę po 3 miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego). W związku z tym wnioskuje o wystawienie skierowania na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy. Czy pracodawca, mimo orzeczenia komisji lekarskiej ZUS stwierdzającego niezdolność do pracy pracownika i przyznania mu świadczenia rehabilitacyjnego, może lub musi dopuścić go do pracy (pod warunkiem oczywiście, że lekarz medycyny pracy orzeknie o zdolności do pracy)? Czy pracodawca może odmówić pracownikowi wystawienia skierowania na badania medycyny pracy uznając ważność orzeczenia lekarza orzecznika? Czy pracownik musi najpierw zgłosić chęć przerwania pobierania świadczenia rehabilitacyjnego do ZUS?

Powrót do pracy po długiej chorobie i oczekiwanie na świadczenie rehabilitacyjne

Pytanie:

Czy mogę prosić o interpretację przepisów w zakresie poniższej sprawy? Pracownik przebywał na długotrwałej absencji chorobowej. Po wykorzystaniu całego dostępnego limitu nieobecności złożył wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego – na dziś oczekuje na decyzję. Pracownik zwrócił się z pytaniem, czy w razie chęci powrotu do pracy może w tej sytuacji odbyć badania kontrolne i po uzyskaniu zdolności z powrotem świadczyć pracę. Jeśli tak, to skąd ZUS będzie wiedział o rezygnacji pracownika z ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne (rozumiem, że jest to logicznym następstwem – jeśli pracownik wraca do pracy wówczas nie może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne)? Czy pracownik jest zobowiązany sam zwrócić się do ZUS w tej sprawie? Czy pracodawca w takim przypadku powinien dla własnego zabezpieczenia poprosić o oświadczenie od pracownika, z potwierdzeniem, że ten nie będzie starał się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego i wycofał złożony w ZUS wniosek? Czy też może jednak pracownik nie może podjąć pracy aż do momentu uzyskania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego i dalsze postępowanie będzie uzależnione od wspomnianej decyzji?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo