Refundacja zakupu okularów dla pracownika, który nie pracuje przy komputerze codziennie

Jan M. Pióro
Jan M. Pióro
27.05.2015AKTUALNE

Pytanie:

Czy możliwa jest refundacja zakupu okularów korygujących wzrok w przypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku konserwatora w stacji uzdatniania wody, jeśli pracownik ten przez jeden miesiąc w kwartale (cztery miesiące w roku) robi odczyty wody i w tym czasie pracuje przez 8 godzin przy obsłudze monitora ekranowego?

Odpowiedź:

Pracownikowi, który przez jeden miesiąc na kwartał pracuje przez 8 godzin przy obsłudze monitora ekranowego, nie przysługuje refundacja kosztów zakupu okularów korygujących wzrok.

Pracodawca jest obowiązany – zgodnie z zaleceniem lekarza – zapewnić okulary korygujące wzrok każdej osobie zatrudnionej (w tym praktykantom i stażystom), jeżeli osoba ta użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (§ 8 ust. 2 w zw. z § 2 pkt 4 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).

W piśmiennictwie pojęcie dobowej normy czasu pracy definiuje się jako dopuszczalną liczbę godzin do przepracowania w ciągu doby, nie stanowiącą pracy w godzinach nadliczbowych.

Dobowa norma czasu pracy może być zróżnicowana nie tylko według kryteriów określonych przepisami Kodeksu pracy oraz innych ustaw zawierających regulację z zakresu czasu pracy lecz także przepisami unormowań szczególnych (pragmatyk), postanowieniami układów zbiorowych pracy, postanowieniami regulaminów pracy. Zachodzi zatem pytanie jak rozumieć wymóg użytkowania monitora ekranowego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Względy słuszności przemawiają z tym, aby dla zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których jest wykonywana praca z komputerem dobową normę czasu pracy ustalać według normy podstawowej ustalonej przepisami aktów prawnych, chyba że korzystniejsze dla pracownika są unormowania zawarte w unormowaniach zakładowych obowiązujących u danego pracodawcy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Jan Pióro


Jan M. Pióro
AUTOR
Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym. Wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy Państwowej Inspekcji Pracy. Biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Warszawie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo