umowa na okres próbny

Umowa terminowa po okresie próbnym – różne opcje po zmianach z 2023 r.

Umowa terminowa po okresie próbnym – różne opcje po zmianach z 2023 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy z kwietnia 2023 roku wprowadziła wiele zmian w przepisach prawa pracy. Jedna z nich dotyczy zawierania umów o pracę po umowie na okres próbny. Jest to kwestia bardzo często poruszana przez naszych Czytelników, dlatego w poradzie video przypominamy o zmianach i obowiązkach wynikających z tych zmian dla pracodawców.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy obecnie w umowie próbnej trzeba wskazywać długość przyszłej umowy terminowej?
  • Jeśli obecnie po umowie próbnej chcemy zawrzeć umowę na czas określony jaka jest maksymalna długość umowy próbnej?
  • Jaka jest maksymalna długość umowy próbnej, jeśli po niej będzie umowa na czas nieokreślony?
  • Co, jeśli strony przewidziały, że będzie długa umowa terminowa (albo umowa bezterminowa) a jednak po okresie próbnym zawrą krótką umowę terminową? Czy coś za to grozi (a jeśli tak to co)?
  • Co w sytuacji odwrotnej: gdy miała być krótka umowa terminowa a strony jednak zawarły długą umowę (lub umowę bezterminową)? Jakie są skutki?

Przeczytaj też:

Obejrzyj:

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy z 26 kwietnia 2023 r. umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy, z zastrzeżeniem, że umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający: 1) 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy; 2) 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Umowa o pracę na okres próbny na 3 miesiące – czy trzeba określić czas trwania kolejnej umowy

Pytanie:

Czy przy zatrudnieniu pracownika na okres próbny, dokładnie trwający 3 miesiące powinno się zawrzeć informację na jaki minimalnie termin powinna być zawarta kolejna umowa o pracę? Przykładowo: zatrudniamy pracownika od 01.03.2024 r. do 31.05.2024 r. na okres próbny. Czy dodajemy zapis, że pracodawca zamierza zatrudnić pracownika na czas określony trwający co najmniej x miesięcy? Czy ten zapis raczej dotyczy tylko umów na okres próbny 1-miesięcznych lub 2-miesięcznych?

Wydłużenie czasu trwania umowy o pracę na okres próbny o czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy

Pytanie:

Czy zawarcie umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące, daje możliwość zrobienia zapisu, że może zostać ona przedłużona o okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy? Bo znalazłam dwie interpretacje – pierwsza, że urlop lub nieobecność pracownika mogą przedłużyć umowę na okres próbny (zawartą na 1 lub 2 miesiące) ale maksymalnie do 3 miesięcy. Z kolei druga interpretacja wskazuje na brak konieczności przestrzegania limitu 3 miesięcy (bo przecież usprawiedliwiona nieobecność pracownika może trwać długo). Proszę także o informacje, co kryje się pod „usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy"? Czy należy wziąć pod uwagę tylko zwolnienia chorobowe, urlopy bezpłatne, urlopy okolicznościowe, siłę wyższą? Jeśli w umowie na okres próbny jest tylko zapis o przedłużeniu tego okresu próbnego tylko o czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika, (nie ma zapisu, że przedłuża się ten czas o urlop wypoczynkowy), to tego urlopu wtedy nie bierze się pod uwagę tzn. urlop wypoczynkowy nie traktuje się usprawiedliwiona nieobecność?

Umowa na czas określony – czy po okresie próbnym może być zawarta na okres dłuższy niż pierwotnie zamierzono

Pytanie:

Zatrudniamy dwóch pracowników na podstawie umowy o pracę na okres próbny od 6 czerwca 2023 r. do 31 lipca 2023 r. U obu pracowników w treści umowy na okres próbny został wskazany zamiar zatrudnienia na kolejną umowę na czas określony co najmniej 6 miesięcy, ale krócej niż 12 miesięcy. W przypadku pierwszego pracownika, który wykazuje się dużym zaangażowaniem i pracowitością, kierownik chciałby zaproponować umowę na czas określony (po okresie próbnym) na okres 24 miesięcy. Czy jest taka możliwość, że po okresie próbnym trwającym 2 miesiące możemy zaproponować pracownikowi umowę na czas określony na 24 miesiące? Czy jednak musimy się sztywno trzymać wskazań zamiaru zatrudnienia pracownika w przedziale powyżej 6, ale krócej niż 12 miesięcy, jak było wskazane w treści umowy na okres próbny? Drugi z pracowników niestety nie spełnia oczekiwań i prawdopodobnie pracodawca nie będzie chciał zawrzeć kolejnej umowy po zakończeniu umowy na okres próbny, czyli umowy na czas określony. Proszę o informację czy w tym przypadku pracodawca powinien wykonać dodatkowe kroki, np. uzasadnić, dlaczego umowa na czas określony nie zastanie zawarta na okres powyżej 6 miesięcy, a krócej niż 12 miesięcy? Czy umowa na okres próbny w przypadku tego drugiego pracownika w dniu 31 lipca 2023 r. ulega rozwiązaniu z upływem czasu, na który została zawarta, a pracodawca nie ma z tego tytułu dodatkowych obowiązków?

Zakończeniu okresu próbnego dłuższego niż 2 miesiące – na jaki okres zawrzeć umowę o pracę na czas określony

Pytanie:

Do tej pory preferowaliśmy w naszej firmie zatrudnienie na okres próbny w postaci niepełnych 3 miesięcy. Przykładowo zatrudnienie nowego pracownika odbywało się 9 stycznia, a koniec okresu próbnego wyznaczaliśmy na 31 marca. Teraz po zmianach, w przypadku planowanego zatrudnienia od 5 czerwca 2023 r. chcielibyśmy wyznaczyć koniec okresu próbnego na 31 sierpnia. Jaki w tym przypadku powinniśmy wskazać okres zamiaru zawarcia umowy na czas określony? Czy mimo tego, że okres próbny wynosi niecałe 3 miesiące, powinniśmy zaplanować zatrudnienie na czas określony na 12 miesięcy, czy jednak możemy wskazać krótszy okres? Czy gdybyśmy analogicznie zatrudnienie rozpoczęli 5 czerwca, a koniec okresu próbnego wyznaczyli na 31 lipca, czy w tym przypadku, mimo że nie są to pełne 2 miesiące, powinniśmy również wskazać zamiar zatrudnienia na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy czy możemy wskazać krótszy okres?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo