Przekształcenie umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony – limity i przepisy Kodeksu pracy

Leszek Skupski
Leszek Skupski
15.11.2023AKTUALNE

Pytanie:

Pracownikowi kończy się umowa na czas określony. Przed tą umową miał już zawarte 3 umowy na czas określony i pracował 22 miesiące pracy jako pomoc administracyjna. Czy temu pracownikowi może być przedłużona umowa na czas określony do limitu 33 miesięcy, mimo że już limit 3 umów na czas określony się kończy 31 listopada 2023 r.

Odpowiedź:

Jeżeli dotychczas zawarte umowy o pracę na czas określony nie są wyłączone spod limitów, zawarcie nowej (lub przedłużenie okresu trwania obecnej) umowy o pracę na czas określony spowoduje jej przekształcenie z mocy prawa w umowę o pracę na czas nieokreślony (z uwagi na przekroczenie limitu ilościowego – 3 umów).

  • Jakie limity zawierania umów na czas określony zostały przewidziane w Kodeksie pracy?
  • Czy aneksem można przedłużyć okres obowiązywania umowy zawartej na czas określony w ramach limitu 33 miesięcy?
  • Kiedy umowa na czas określony ulega przekształceniu w umowę na czas nieokreślony?
  • Czy można zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony w sytuacji, gdy miał już zawarte 3. Umowy na czas określony, ale nie został wyczerpany limit 33 miesięcy?

Przeczytaj też:

Obejrzyj: 

Dwa limity zawierania umów na czas określony przewidziane w Kodeksie pracy

Kodeks pracy przewiduje dwa rodzaje limitów w przypadku umów zawieranych na czas określony:

  1. limit czasu trwania umowy – maksymalnie 33 miesiące;
  2. limit liczby umów – maksymalnie 3 umowy.

Oba limity należy rozpatrywać łącznie. Skutkiem przekroczenia limitu ilościowego (3 umów) lub czasowego (33 miesięcy) jest przekształcenie się zawartej umowy na czas określony z mocy prawa w umowę o pracę na czas nieokreślony (co następuje wraz z zawarciem 4 umowy o pracę na czas określony lub od następnego dnia po przekroczeniu 33 miesięcy zatrudnienia na czas określony – w zależności od tego, przekroczenie, którego z limitów nastąpił jako pierwsze).

Zgodnie z art. 251 § 2 kp. uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się (do ustalania limitu umów terminowych) za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony.

Można aneksem przedłużyć okres obowiązywania umowy zawartej na czas określony w ramach limitu 33 miesięcy

Strony mogą zatem aneksem przedłużyć okres obowiązywania umowy zawartej na czas określony w ramach limitu 33 miesięcy. Taki aneks z mocy prawa uznawany jest jednak, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić rozwiązanie umowy, za nową umowę o pracę na czas określony, wliczaną do limitu trzech umów. Taki sam skutek nastąpi w razie zawarcia kolejnej (4) umowy o pracę na czas określony.

Obecne przepisy nie przewidują żadnej regulacji łagodzącej w sposobie liczenia limitu ilościowego – wliczają się do niego wszystkie umowy terminowe zawierane między tymi samymi stronami stosunku pracy, bez względu na przerwy między tymi umowami.

Do jakich umów o pracę nie ma zastosowania limit ilościowy oraz czasowy

Przypomnijmy natomiast, że limit ilościowy oraz czasowy nie mają natomiast zastosowania w stosunku do umów o pracę zawartych na czas określony:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  4. w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku będzie służyło zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i będzie niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Zapamiętaj

Przy założeniu, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu dotychczas zawarte umowy o pracę na czas określony nie podlegają wyłączeniom spod limitów, zawarcie nowej (lub przedłużenie okresu trwania obecnej) umowy o pracę na czas określony spowoduje jej przekształcenie z mocy prawa w umowę o pracę na czas nieokreślony (z uwagi na przekroczenie limitu ilościowego – 3 umów).

Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski


Leszek Skupski
AUTOR
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo