dodatek funkcyjny

Jak traktować dodatki stażowy i funkcyjny w podstawie zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS

Pytanie:

Dodatki stażowy i funkcyjny są wliczone do podstawy zasiłku macierzyńskiego i są przez cały okres zasiłku macierzyńskiego wypłacane przez ZUS. Zakład pracy za czas przebywania na zasiłku macierzyńskim nie wypłaca pracownicy tych dodatków. Czy w tej sytuacji nie należą się jej dodatki proporcjonalnie tylko za 1–2 maja 2021 r.?

Jeżeli zakład pracy nie wypłaca pracownicy dodatków stażowego i funkcyjnego za czas przebywania na zasiłku macierzyńskim, to mamy do czynienia z przypadkiem, w którym wspomniane dodatki przysługiwały pracownicy tylko do czasu rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego.

Aby obliczyć wynagrodzenie, ustalone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał m.in. zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (a więc w szczególności zasiłek macierzyński):

  • miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i
  • otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy (odpowiednio – przez liczbę dni korzystania w tym miesiącu z urlopu macierzyńskiego).

Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Czy dodatek stażowy i dodatek funkcyjny przysługują za czas zwolnienia lekarskiego

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo