Praca ponad wymiar czasu pracy kierownika zatrudnionego na ½ etatu

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
17.01.2021AKTUALNE

Praca ponad wymiar czasu pracy kierownika zatrudnionego na ½ etatu

Kierownik nie ma prawa do dodatkowej rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Nie zostało jednak wyłączone jego uprawnienie do wynagrodzenia za pracę ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy, w tym do dodatku za pracę ponad określony przez strony umowy limit. Kierownik – podobnie jak każdy inny pracownik – pracuje w nadgodzinach dopiero po przekroczeniu normy czasu pracy. Przed osiągnięciem tego pułapu ma prawo do wynagrodzenia za nadpracowany czas.

Praca kierownika poza normalnymi godzinami pracy

Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Ważne: Kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości określonej w art. 1511 § 1 kodeksu pracy, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

Kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej

Kodeks pracy nie definiuje pojęcia „kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych”. Powszechnie przyjmuje się, że oznacza ono zajmowanie stanowiska połączone z posiadaniem możliwości wydawania podległym pracownikom wiążących poleceń dotyczących świadczenia pracy, organizowania pracy podległych pracowników.

Zdaniem Sadu Najwyższego:
Pracownik, który – kierując wyodrębnioną komórką organizacyjną – wykonuje równocześnie pracę na równi z członkami kierowanego zespołu, nie może być uznawany za kierownika komórki organizacyjnej pozbawionego rekompensaty pracy w nadgodzinach (wyrok SN z 8 marca 2011 r., II PK 221/10).

Ważne jest także, aby pracownik kierował wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej komórką organizacyjną. Wyodrębnienie to powinno wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych, a także w komórce tej powinny być zatrudnione osoby podlegające nadzorowi kierownika.

Autorem odpowiedzi jest: 

Marek Rotkiewicz


Marek Rotkiewicz
AUTOR
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, trener na szkoleniach

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo