Za święto 11 listopada dodatkowy dzień wolny

10.10.2017AKTUALNE

Za święto 11 listopada dodatkowy dzień wolny

W 2017 r. święto 11 listopada wypada w sobotę. Wiąże się z tym obowiązek zaplanowania pracownikom, dla których jest ona dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, dodatkowego dnia wolnego w okresie rozliczeniowym obejmującym ten miesiąc.

Pracodawca może samodzielnie zadecydować, który dzień będzie dniem wolnym za święto wypadające w dniu wolnym od pracy innym niż niedziela. Ustalenie tego dnia wolnego może być jednak uzgadniane z pracownikami. Należy jednak pamiętać, że ten dzień wolny nie jest urlopem wypoczynkowym, ale dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy i obowiązującej normy czasu pracy i musi być udzielony w danym okresie rozliczeniowym (art. 130 § 2 Kodeksu pracy).

Za święto w sobotę przysługuje dzień wolny

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Zasada udzielania dnia wolnego za święto wypadające w sobotę została przywrócona wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (sygn. akt: K 27/11).

Jeżeli święto wypada w dniu wolnym od pracy innym niż niedziela (np. w sobotę), pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom inny dzień wolny od pracy.

Wolnego udziela się w danym okresie rozliczeniowym

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę powinien być udzielony w obowiązującym w danym zakładzie okresie rozliczeniowym. Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy (art. 150 § 1 Kodeksu pracy).

Rekompensata w innym okresie powoduje powstanie nadgodzin
Odmienne działanie pracodawcy spowodowałoby niewłaściwe rozliczenie czasu pracy pracowników – w jednym okresie rozliczeniowym pracownicy nie wypracowaliby nominalnego czasu pracy, w innym natomiast liczba godzin pracy byłaby zbyt duża.
Nieudzielenie pracownikom dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w danym okresie rozliczeniowym powoduje powstanie nadgodzin średniotygodniowych. Z tytułu takiej pracy pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikom wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek za każdą godzinę pracy.

O konkretnym dniu wolnym decyduje rozkład czasu pracy i decyzja pracodawcy

Konkretne dni pracy i dni wolne określają rozkłady czasu pracy. Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony - w formie pisemnej lub elektronicznej - na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład (art. 129 § 3 Kodeksu pracy).

Jeżeli zatem rozkłady czasu pracy nie są określone w regulaminie pracy, to ustala je pracodawca. Wynika z powyższego, że również termin wykorzystania dnia wolnego za święto wypadające w innym dniu niż niedziela ustala pracodawca. Dzień ten musi wypadać w ciągu danego okresu rozliczeniowego.

Będzie na urlopie lub zwolnieniu – inny dzień niepotrzebny

Jeżeli pracownik będzie na urlopie wypoczynkowym czy zwolnieniu lekarskim w dniu, który został wyznaczony jako wolny za święto przypadające w sobotę, pracodawca nie ma obowiązku udzielenia mu innego dnia wolnego. Uznaje się bowiem, że jeżeli dzień wolny od pracy za święto przypada w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika, wówczas pracownik go wykorzystał, ponieważ nie świadczył w tym dniu pracy (bez względu na podstawę tego uprawnienia).

Gdyby jednak pracownik wrócił do pracy w takim okresie, który umożliwiłby mu wciąż skorzystanie z dnia wolnego udzielonego za święto, tak jak inni pracownicy może w tym dniu nie przyjść do pracy. Święto przypadające w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy obniża wymiaru czasu pracy zarówno pracownikom niezdolnym do pracy z powodu choroby, jak i pozostałym.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo