Co przyniesie nowa dyrektywa ws. informowania pracowników?

Leszek Skupski
Leszek Skupski
21.06.2019AKTUALNE

Co przyniesie nowa dyrektywa ws. informowania pracowników?

Obowiązek informowania pracownika o zasadniczych warunkach zatrudnienia w ciągu tygodnia od podjęcia pracy przewiduje przyjęta 13 czerwca br. nowa dyrektywa unijna dotycząca informowania pracowników o warunkach zatrudnienia. Sprawdź szczegóły.

13 czerwca br. Rada UE przyjęła dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają być odpowiedzią na wyzwania pojawiające się na rynku pracy w związku ze zmianami demograficznymi, cyfryzacją i nowymi formami zatrudnienia. Zastąpią one dyrektywę z 1991 r. o obowiązku informowania pracowników, wprowadzając nowe minimalne prawa i nowe zasady odnoszące się do treści, formy i terminów przekazywania pracownikom informacji o warunkach pracy.

Nowa dyrektywa – do kogo znajdzie zastosowanie?

Dyrektywa obejmie wszystkich pracowników przepracowujących więcej niż 3 godziny tygodniowo w okresie czterech tygodni (tj. ponad 12 godzin miesięcznie). Jednak w oparciu o obiektywne przyczyny niektóre grupy pracowników (np. urzędnicy służby cywilnej, siły zbrojne, służby ratunkowe i organy ścigania) będą mogły zostać wyłączone z zakresu stosowania niektórych jej przepisów.

Minimalne obowiązki i gwarancje

Dyrektywa ustanawia minimalne wymogi dotyczące informowania pracowników o zasadniczych aspektach stosunku pracy oraz dotyczących warunków pracy, mających zastosowanie do każdego pracownika. Chodzi o to, aby w ramach Unii zagwarantować wszystkim pracownikom odpowiedni stopień przejrzystości i przewidywalności co do ich warunków pracy, przy jednoczesnym zapewnieniu elastyczności stosowanych „niestandardowych” form zatrudnienia.

Dyrektywa wymaga od pracodawców informowania pracowników od pierwszego dnia pracy o zasadniczych aspektach stosunku pracy, np.:

  • danych identyfikacyjnych stron stosunku pracy oraz miejscu i charakterze pracy,

  • początkowym wynagrodzeniu podstawowym i długości płatnego urlopu,

  • długości standardowego dnia lub tygodnia pracy, jeżeli schemat pracy jest przewidywalny,

  • danych identyfikacyjnych instytucji zabezpieczenia społecznego, do której odprowadzane są składki, o ile leży to w gestii pracodawcy.

Dyrektywa przewiduje szereg nowych minimalnych praw przysługujących pracownikom, w zakresie m.in.:

  • możliwości podjęcia równoległej pracy u innego pracodawcy,

  • ograniczenia okresu próbnego do maksymalnie 6 miesięcy (wydłużenie tego okresu byłoby możliwe wyłącznie wtedy, gdy leży to w interesie pracownika lub jest uzasadnione charakterem pracy),

  • po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy u tego samego pracodawcy – możliwości wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy,

  • odbycia bezpłatnego szkolenia, jeżeli jest ono wymagane prawem UE lub krajowym.

Nowe przepisy ustanawiają pewne wymogi minimalne, które pracodawcy powinni zapewnić pracownikom zatrudnionym na terenie UE. Dyrektywa nie narusza jednak kompetencji poszczególnych państw UE do wprowadzenia lub utrzymania w tym zakresie korzystniejszych przepisów krajowych.

Termin i forma informacji

Dyrektywa wymaga, aby podstawowe informacje były przekazane pracownikowi niezwłocznie, nie później niż w ciągu tygodnia, licząc od pierwszego dnia pracy (co odpowiada określonemu w Kodeksie pracy 7-dniowemu terminowi przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia – art. 29 § 3 kp). Natomiast pozostałe informacje powinny być im przekazane w ciągu miesiąca, licząc od pierwszego dnia pracy.

Dyrektywa dopuszcza, by informacje o warunkach zatrudnienia, które mają być pracownikom przekazywane na piśmie, mogły być mu przekazywane także drogą elektroniczną.

Dyrektywa wejdzie w życie ciągu 20 dni od jej publikacji. Państwa członkowskie będą miały na jej wdrożenie 3 lata.

Podstawa prawna: 
  • dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (przyjęta przez Radę UE 13 czerwca 2019 r.).

Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski


Leszek Skupski
AUTOR
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo