urlop na żądanie

Zaległy urlop na żądanie – czy musi zostać wykorzystany do końca września

Pytanie:

Pracownikowi pozostały 4 dni urlopu za 2022 r. Pracownik nie chce wykorzystać urlopu do końca września. Czy jest możliwość wykorzystania urlopu zaległego do końca roku 2023? Pracownik w 2022 r. nie korzystał z urlopu na żądanie, czy to powoduje, że 4 dni urlopu zaległego mogą zostać wykorzystane przez pracownika nie do końca września a do końca grudnia? Jeśli tak, to w jaki sposób powinno się to odbyć? Czy pracownik musi napisać wniosek o późniejsze wykorzystanie urlopu, a później wykorzystuje to jako urlop wypoczynkowy na zwykłym wniosku? Pracownik, którego dotyczy zapytanie, miał również prawo do urlopu dodatkowego z tytułu niepełnosprawności. Czy to może mieć wpływ na zasady wykorzystania urlopu zaległego?

Depositphotos_22128659_S

Urlop na żądanie - czy pracodawca może odmówić jego udzielenia

Urlop na żądanie jest jednym z uprawnień pracowniczych. Oznacza to tyle, że pracownicy w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy mogą wykorzystać urlop w tym specjalnym trybie. Nie są to jednak dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego, a dni przysługujące z puli urlopowej, przysługującej pracownikowi. Sprawdźmy, jak prawidłowo korzystać z urlopu na żądanie.

Łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez pracownika na zasadach i w trybie określonych w art. 1672 Kodeksu pracy nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo