Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy


Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Z naszej firmy odszedł właśnie pracownik i szef woli mu nawet zapłacić odszkodowanie, żeby tylko nie zatrudnił się u konkurencji. Dotąd w ogóle nie podpisywaliśmy z pracownikami umów o zakazie konkurencji, ale teraz Prezes polecił przygotowanie ich dla każdego. Czy można taką umowę zawrzeć z każdym pracownikiem, także z tym, z którym już rozwiązaliśmy stosunek pracy?

Umowę o zakazie konkurencji po rozwiązaniu stosunku pracy należy podpisać jeszcze w trakcie jego trwania. Można ją zawrzeć tylko z pracownikiem mającym dostęp do informacji, których ujawnienie może narazić pracodawcę na szkodę.

1. Nie podpiszesz umowy z byłym pracownikiem

Na temat daty zawarcia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy spotyka się różne poglądy. Większość autorów przyjmuje jednak, że może ona zostać zawarta tylko w trakcie trwania stosunku pracy, a nie już po rozwiązaniu umowy o pracę. Przepis wyraźnie bowiem stwierdza, że umowa jest zawierana pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Natomiast po rozwiązaniu umowy o pracę osoba dotychczas zatrudniona faktycznie przestaje być pracownikiem.

2. Zakaz gdy pracownik ma dostęp do tajemnic

Umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie można zawrzeć z każdym pracownikiem. Zakazem można objąć jedynie pracownika, mającego dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Jeżeli jednak pracodawca zawarł z pracownikiem taką umowę jedynie pod pretekstem dostępu do ważnych informacji w dalszym ciągu będzie ona obowiązywać. Pracodawca nie będzie mógł w takiej sytuacji uchylić się od wypłaty pracownikowi odszkodowania.

SN: Nie miał dostępu, a otrzyma odszkodowanie
Błąd pracodawcy co do tego, że pracownik miał dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, co uzasadniało zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, nie stanowi podstawy do uchylenia się od skutków prawnych umowy (art. 84 k.c. w związku z art. 300 k.p.) ani do jednostronnego jej rozwiązania przez pracodawcę.
wyrok Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 2005 r., II PK 258/04, OSNP 2005/22/356


Podstawa prawna
art. 1012 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Autor: Iwona Jaroszewska - Ignatowska


Iwona Jaroszewska-Ignatowska
AUTOR
Radca prawny specjalizujący się w prawie pracy, doświadczony szkoleniowiec, była dyrektor departamentu prawnego jednej z największych firm doradczych

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo