okazjonalna praca zdalna

Nowe stanowisko GIP dotyczące stosowania przepisów dotyczących pracy zdalnej

Nowe stanowisko GIP dotyczące stosowania przepisów dotyczących pracy zdalnej

Pomimo tego, że przepisy o pracy zdalnej obowiązują od 7 kwietnia 2023 r. ciągle budzą wiele wątpliwości. Poprosiliśmy Główny Inspektorat Pracy o zajęcie stanowiska w sprawie stosowania przepisów dotyczących pracy zdalnej.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy pracodawca może wprowadzić w wewnętrznych regulacjach prawnych postanowienie, że u niego w ogóle nie będzie stosowana praca zdalna okazjonalna?
  • Czy mimo obowiązywania Regulaminu pracy zdalnej z uprawnionym pracownikiem (np. rodzice dziecka w wieku do 4 lat) można zawrzeć indywidualne porozumienie i inaczej ustalić zasady wykonywania pracy zdalnej?
  • Czy pracodawca może ograniczyć liczbę pracy zdalnej okazjonalnej u siebie np. do 12 dni?
  • Czy pracodawca może wprowadzić postanowienie, że konkretne grupy zawodowe np. kierowcy czy recepcjoniści nie mogą wnioskować o pracę zdalną okazjonalną?
  • Czy trzeba obniżać pracującym zdalnie ryczałt np. za 5 dni urlopu opiekuńczego, za 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, za urlop ojcowski, za wolne z art. 188 KP albo w przypadku innych nieobecności np. choroby czy urlopu wypoczynkowego?
  • Czy trzeba podwyższać ryczałt, jeżeli pracownik pracował w godzinach nadliczbowych albo w dniu wolnym i nie otrzymał dnia wolnego ani czasu wolnego jako rekompensaty?
  • Jaki wpływ na treść stosunku pracy ma złożenie wiążącego wniosku o powrót do pracy stacjonarnej oraz wycofanie zgody na pracę zdalną w wyniku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli?
  • Czy konieczne jest porozumienie zmieniające (aneks) do umowy o pracę wprowadzający ponownie tylko jedno, stacjonarne miejsce pracy?
  • Czy trzeba wtedy aktualizować informację o warunkach zatrudnienia w części dotyczącej przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy?
  • Czy należy napisać: „Nie dotyczy już Pani/Pana problematyka przemieszczania się między miejscami pracy”?

Obejrzyj też: 

Polecamy też:

Obejrzyj:

Wzory dokumentów: 

Okazjonalna praca zdalna za granicą – czy pracodawca może wyrazić zgodę na zdalną pracę

Pytanie:

Mam pytanie dotyczące pracy zdalnej okazjonalnej. Zatrudniamy w naszej firmie Słowaka, który posiada zameldowanie na pobyt czasowy w Polsce. Pracownik ten zgłosił, że chce jeden dzień pracować zdalnie - praca zdalna okazjonalna - na Słowacji w swoim rodzinnym domu. Czy pracodawca może wyrazić zgodę pracownikowi na pracę zdalną za granicą?

Praca zdalna okazjonalna – 10 problemów z praktyki

Praca zdalna okazjonalna – 10 problemów z praktyki

Przepisy o pracy zdalnej obowiązują już od 7 kwietnia 2023 r., ale ciągle przysparzają pracodawcom problemów. Przepisy wprowadziły na stałe do Kodeksu pracy pracę zdalną, ale również możliwość wykonywania pracy w systemie hybrydowym czy też skorzystania z możliwości pracy zdalnej okazjonalnej. Czy rzeczywiście praca zdalna okazjonalna jest popularna wśród pracowników?

Okazjonalna praca zdalna – czy należy ją uregulować w regulaminie i czy można zwiększyć ilość dni

Pytanie:

W związku z przepisami ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy, mamy zamiar wprowadzić pracę zdalną w formie pracy okazjonalnej. Czy prawidłowy jest schemat wprowadzenia takiej organizacji pracy: 1. opracowujemy zasady pracy zdalnej – mimo, że nie ma obowiązku opracowywania takiej regulacji, ale dla celów np. ustalenia wzoru wniosku, zasad kontroli pracy w zakresie bhp i przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji itd., wprowadzimy taką regulację (jako odrębny dokument, bez wprowadzania zapisów do regulaminu pracy); 2. generalnie ustawa wskazuje, że zasady pracy okazjonalnej można wprowadzić bez konsultacji z przedstawicielami załogi (brak związków zawodowych ), ale czy jest możliwe zwiększenie wymiaru limitu dni, tj. np. 48 dni w roku kalendarzowym i w tym przypadku w porozumieniu z przedstawicielami załogi lub z pracownikiem?; 3. obecnie funkcjonuje w firmie praca zdalna (od 2020 roku) na podstawie przepisów covidowych, czy jeżeli chcielibyśmy utrzymać jakąkolwiek pracę zdalną w organizacji pracy, to jest na to czas 2 miesięcy od dnia ogłoszenia powyższej ustawy. Czyli w praktyce, jeżeli wprowadzamy pracę okazjonalną na podstawie przepisów ustawy z 1 grudnia 2022 r., np. od dnia 1 czerwca 2023 r., a do 31 maja 2023 r. pracownicy korzystają jeszcze z pracy zdalnej na podstawie zasad pracy zdalnej, która u nas funkcjonowała na mocy ustawy z 2 marca 2020 r. będzie to prawidłowe postępowanie? Automatycznie zasady pracy zdalnej, które były wprowadzone na mocy specustawy tracą wtedy moc od dnia 1 czerwca 2023 r.; 4. czy jeżeli wprowadzimy pracę zdalną, tylko jako okazjonalną, to czy przepis art. 6719 – (obligujący uwzględnienie wniosku pracowników, spełniających warunki wymienione w tym paragrafie, czyli np. pracownik wychowujący dziecko do lat 4) nie dotyczy w takim przypadku? Jest to przepis obowiązujący tylko dla pracy zdalnej obligatoryjnej, na warunkach ogólnych. Czy wtedy pracownicy wymienieni w tym artykule będą mieć prawo do występowania z wnioskiem o pracę zdalną na podstawie pracy okazjonalnej, jak wszyscy pracownicy? Czy odmowa wykonywania pracy zdalnej również będzie możliwa dla takich osób?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo