Dzień wolny w ostatnim dniu zatrudnienia a termin wypłaty ekwiwalentu za urlop

Magdalena Z Skalska
Magdalena Z Skalska
27.04.2016ARCHIWALNY

Dzień wolny w ostatnim dniu zatrudnienia a termin wypłaty ekwiwalentu za urlop
Pytanie:

Czy można ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypłacić 28 kwietnia 2016 r. na jednej liście płac z wynagrodzeniem za bieżący miesiąc, gdy umowa trwa do 30 kwietnia br.? Czy lepiej byłoby sporządzić osobną listę płac za ekwiwalent w dniu 2 maja 2016 r.?

Odpowiedź:

Pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent w dniu 2 maja.

W przypadku, gdy z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownik nie wykorzysta w całości lub w części mu urlopu wypoczynkowego przysługuje mu ekwiwalent pieniężny.

Ekwiwalent – w ostatnim dniu zatrudnienia

Prawo do ekwiwalentu zatrudniony nabywa w dniu rozwiązania umowy o pracę. Wówczas bowiem ustanie stosunku pracy uniemożliwia wykorzystanie urlopu w naturze, a w konsekwencji prawo do urlopu wypoczynkowego przekształca się w prawo do ekwiwalentu za ten urlop.

W związku z powyższym, pracodawca nie ma możliwości wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy z dniem 28 kwietnia, gdyż pozostaje on w zatrudnieniu do 30 kwietnia.

Gdy ostatni dzień jest wolny

W związku z tym, że rozwiązanie umowy przypada w dniu wolnym od pracy, wypłata ekwiwalentu powinna nastąpić w pierwszym dniu roboczym następującym po ustaniu stosunku pracy, a więc w tych okolicznościach 2 maja.

Autorem odpowiedzi jest: 

Magdalena Skalska


Magdalena Z Skalska
AUTOR
Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo