Narzędzia:
Związki zawodowe mogą, w ramach swojej działalności, prowadzić także samodzielnie działalność o charakterze socjalnym, z przeznaczeniem przede wszystkim dla swoich członków, ale też i dla innych osób, które chciałyby skorzystać z takich świadczeń – o ile postanowienia statutowe związku zawodowego taką możliwość przewidują. Zasiłki i świadczenia wypłacane lub przyznawane tym osobom przez związki zawodowe korzystają ze zwolnień podatkowych określonych w przepisach o PIT.
Działalność socjalna związków – z jakich środków może być finansowana?
Jakie świadczenia socjalne mogą być finansowane członkom związku?
W jakich przypadkach świadczenia z funduszy związkowych podlegają zwolnieniom podatkowym?
Organizacja związkowa, należąca do międzyzakładowej organizacji związkowej, posiada wszelkie uprawnienia zakładowej organizacji związkowej, jeżeli – działając w danym zakładzie pracy – liczy ponad 10 członków, a pracodawca jest o tej działalności stosownie powiadomiony. Do oceny ochrony działacza związkowego w takim wypadku nie ma znaczenia, czy organizacja ta posiada osobowość prawną i czy jest reprezentatywna.
Pod koniec października 2019 r. zacznie obowiązywać zmiana przepisów, która w znaczący sposób wpłynie na uprawnienia związkowe funkcjonariuszy służb mundurowych. Co nowego zmiany te przyniosą w zakresie uprawnień związków zawodowych służb mundurowych?
Proszę o informację, w jakich przypadkach powinniśmy wybrać przedstawiciela załogi. Jesteśmy bankiem zatrudniającym 75 osób. Posiadamy ZFŚS (mamy wybranego przedstawiciela), będziemy również przystępować do PPK. Czy jeszcze w innych sytuacjach mamy obowiązek wyboru reprezentantów osób zatrudnionych?
Czy i jakie mogą być konsekwencje prawne w przypadku nieprzedłużenia umowy o pracę zawartej na czas określony z pracownikiem, który jest w zarządzie związku zawodowego pracowników jednostki?
Wprowadzenie obowiązkowych pracowniczych planów kapitałowych musi następować we współpracy pracodawcy z reprezentacją pracowników, którą są przede wszystkim związki zawodowe. Jednakże brak chęci współpracy po stronie związkowej spowoduje ich odsunięcie od procesu decyzyjnego w sprawach związanych z planami.
Pracodawca, u którego funkcjonują związki zawodowe, w szeregu przypadków wskazanych przepisami prawa pracy musi podejmować decyzje dotyczące pracownika albo spraw załogi współdziałając ze związkami zawodowymi. Sprawdźmy, jakie są obowiązki konsultacyjne pracodawcy w sprawach indywidualnych i zbiorowych, a także w jakich sytuacjach należy uzyskać zgodę organizacji związkowej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nowe i zmienione przepisy Kodeksu pracy wprowadziły kilka szczególnych obowiązków pracodawców w stosunku do związków zawodowych w zakresie wprowadzania monitoringu do niektórych pomieszczeń zakładowych. Sprawdź, jak w praktyce stosować monitoring w pomieszczeniach zakładu pracy po zmianach wprowadzonych 4 maja 2019 r.
Tajemnica przedsiębiorcy dotyczy istotnych i wartościowych informacji dla pracodawcy, jeżeli dostęp do takich danych jest limitowany, dane są szczególnie chronione i stanowią istotną wartość dla firmy, wówczas organizacja związkowa działająca u tego pracodawcy nie uzyska dostępu do tych danych w trybie dostępu do informacji publicznej. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zmiana pracodawcy, przejęcie zakładu pracy lub części zakładu przez innego pracodawcę, połączenie lub podział firm-pracodawców ma nie tylko znaczenie dla pracowników i indywidualnych stosunków pracy, ale także dla działalności związków zawodowych. Sprawdź, jakie zasady w tym zakresie obowiązują po zmianach wprowadzonych w 2019 r.
Jak wskazuje Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, organizacje związkowe mają prawo pozyskiwać od pracodawcy imiona i nazwiska pracowników w związku z organizowanym referendum strajkowym.
Obowiązująca od 2019 r. nowelizacja ustawy o związkach zawodowych dotyczy także przepisów zakazujących dyskryminacji ze względu na przynależność związkową. Zmiany znacząco dookreśliły zakres zakazu i wskazały przepisy proceduralne, które mają zapobiec tego typu praktykom. Sprawdź szczegóły.
Od stycznia 2019 r. modyfikacji uległy niektóre reguły uzgadniania ze związkami związkowymi spraw pracowniczych. Upewnij się, z którymi organizacjami związkowymi pracodawca może aktualnie ustalić warunki stosowania telepracy, zawrzeć porozumienie w sprawie przerywanego czasu pracy lub stosowania okresu rozliczeniowego przedłużonego do 12 miesięcy.
Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. zmiany w przepisach ustawy o związkach zawodowych dotknęły także obszarów, co do których przepisy praktycznie nie ulegały większym modyfikacjom od blisko 30 lat. Chodzi tu o pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe, dla których modyfikacja przepisów oznacza nawet zmianę nazwy, wynikającą z faktycznego rozszerzenia działalności.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone