Sposób wykazywania diet z tytułu podróży służbowych w zaświadczeniu o zarobkach

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
18.06.2010AKTUALNE

Pytanie:

Czy diety z tytułu podróży służbowych, wypłacane co miesiąc kierowcom w transporcie międzynarodowym, mogą być ujęte w zaświadczeniu o zarobkach do banku wraz z resztą wynagrodzenia w jednej kwocie jako dochód miesięczny? Czy należałoby raczej rozgraniczyć je jako odrębny składnik (dodam, że mam do czynienia z dietą krajową wolną od podatku oraz opodatkowaną nadwyżką ponad ustawowe 23 zł) oraz z dietami nieopodatkowanymi zagranicznymi. Jak je ująć w zaświadczeniu o zarobkach, żeby nie popełnić błędu, za który odpowiada osoba wystawiająca?

Odpowiedź:

Każdy bank może mieć swoje wymogi, kryteria w zakresie sposobu wykazania zdolności kredytowej. Najczęściej żąda się od klienta dostarczenia zaświadczenia o zarobkach wystawionego przez pracodawcę, jeśli pozostaje on w zatrudnieniu. Dochód jest pojęciem szerszym niż wynagrodzenie za pracę będące ekwiwalentem za jej świadczenie.

1. Przepisy nie regulują sposobu wypełniania zaświadczeń o zarobkach

Wystawiając zaświadczenie o uzyskiwanych przez pracownika miesięcznych dochodach powinno się brać pod uwagę tylko te składniki o charakterze wynagrodzeniowym, którymi opłacana jest wykonywana praca.

Dokonując analizy, które elementy przychodów pracownika ująć w zaświadczeniu, można posiłkować się załącznikiem do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń (zaktualizowanym w 2003 r. i 2005 r.), w którym wydzielono składniki zaliczane do wynagrodzeń osobowych oraz wyłączenia niebędące wynagrodzeniami. Do tych pierwszych kwalifikuje się m.in. wynagrodzenia zasadnicze w formie akordowej, czasowej, prowizyjnej, innej oraz premie, nagrody regulaminowe i uznaniowe. Drugą grupę, tj. pozycje, które nie są wynagrodzeniami, tworzą m.in. należności z tytułu podróży służbowych czy świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

2. Bezpieczniej jest rozdzielić diety od wynagrodzenia za pracę

Należności z tytułu podróży służbowych nie są wynagrodzeniem, lecz stanowią rekompensatę za wcześniej poniesione przez pracownika wydatki. Pokrywają koszty posiłków, dojazdów, przejazdów, noclegów, których pracownik dokonał będąc w trakcie wyjazdu służbowego i wykonując zadania zlecone przez pracodawcę i na jego rzecz.

Niektóre banki honorują diety podróżne, analizując sytuację finansową kredytobiorcy, inne nie. Stąd rada jest taka, aby jednak rozgraniczyć wynagrodzenie pracownika i diety. Wówczas bank sam oceni, czy te ostatnie uwzględni przy ocenie wydolności płatniczej klienta, czy też weźmie pod uwagę wyłącznie pensję.

Banki mają również swoje wzory zaświadczeń o dochodach. W praktyce można spotkać takie druki, w których są wskazówki jakie rodzaje dochodów wpisać, a jakie pominąć.

Autorem odpowiedzi jest: 

Izabela Nowacka


Izabela Nowacka
AUTOR
Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo