wynagrodzenie za pracę

Podwyżka wynagrodzeń w 2024 roku i zmiana zasad wliczania składników w wynagrodzeniu zasadniczym

Pytanie:

Od 1 stycznia 2024 r. podnosimy wynagrodzenia wszystkim pracownikom naszej firmy. Do tej pory pracownik miał wypłacane wynagrodzenie zapisane w umowie o pracę w następujący sposób: wynagrodzenie zasadnicze plus premia uznaniowa do 10%. Jednak teraz w 2024 roku chcemy podnieść wynagrodzenie zasadnicze włączając w to wynagrodzenie premię uznaniową (10%) to znaczy, że wypłacalibyśmy tylko wynagrodzenie zasadnicze. Czy możemy to zrobić porozumieniem zmieniającym wszystkim pracownikom? Czy jednak będzie konieczne wypowiedzenie zmieniające. W zakładowym regulaminie wynagradzania mamy taki zapis: „Wysokość miesięcznej premii ustala się procentowo od stawki osobistego zaszeregowania, nie więcej niż ponad procent określony w umowie o pracę, indywidualnie dla każdego pracownika. W przypadku pogorszenia się sytuacji ekonomiczno-finansowej Spółki wypłata premii może zostać wstrzymana całkowicie lub częściowo. Powyższą decyzję podejmuje Zarząd Spółki".

Określenie zmiennego terminu wypłaty wynagrodzenia w przepisach zakładowych

Określenie zmiennego terminu wypłaty wynagrodzenia w przepisach zakładowych

Zasady wypłacania wynagrodzenia pracownikom zostały uregulowane przepisami Kodeksu pracy.  Jednak często pojawiają się wątpliwości, jak określić zmienny termin wypłaty wynagrodzenia w przepisach zakładowych. 

W myśl art. 85 § 1 i 2 Kodeksu pracy podstawowymi zasadami, do których ustawodawca zobligował pracodawców jest zapewnienie, aby:

  • wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonywać co najmniej raz w miesiącu,
  • dokonywać wypłaty wynagrodzenia w stałym i ustalonym z góry terminie,
  • wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłacane były z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości,  wynagrodzenie zostało wypłacone nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego,
  • w razie dnia wolnego od pracy wypadającego w ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę wynagrodzenie wypłacane było w dniu poprzedzającym,
  • składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłacane były z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

Wynagrodzenie za pracę za grudzień 2022 r. – kiedy wypłacić ekwiwalenty pieniężne i odprawy pracownikom

Pytanie:

Jesteśmy firmą outsourcingową. Wypłaty u jednego z naszych klientów co miesiąc są dokonywane na koniec każdego miesiąca kalendarzowego za dany miesiąc. Jednak w grudniu klient zamierza wypłacić wynagrodzenia za pracę (czyli same podstawy) jeszcze przed Świętami tj. w dniu 20 grudnia 2022 r. Oczywiście jest spora grupa pracowników, których stosunek pracy kończy się po tej dacie (w większości 31 grudnia 2022 r.). Ci pracownicy mają też uprawnienie do odprawy (zwolnienie z przyczyn niedotyczących pracowników). Klient wydaje dyspozycję, aby wypłacić te ekwiwalenty i odprawy w dniu 10 stycznia 2023 r. Jest to moim zdaniem niepoprawne podejście. Uprzejma prośba o podpowiedzi jakimi podstawami prawnymi posłużyć się aby dowieść, że te składniki muszą być wypłacone w grudniu. Jeśli lista główna (z KUP i ulgą) jest wypłacana 20 grudnia 2022 r. to czy ekwiwalent i odprawa mogą być wypłacone już na tej liście jeśli zatrudnienie kończy się 31 grudnia 2022 ? Czy bardziej poprawne jest wówczas wypłacenie ich na liście dodatkowej w dniu 30 grudnia 2022 r. (31 grudnia 2022 r. wypada w sobotę).

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo